POLECAMY

Pełzakowica, ameboza

Na czym polega istota choroby?

Pełzakowica zwana również amebozą jest inwazyjną chorobą pasożytniczą przewodu pokarmowego. Wywołuje ją pierwotniak z rodziny Entamoebidae. Przeważnie zagnieżdża się w okrężnicy, jednak może przemieszczać się do innych narządów. Choroba występuje w postaci objawowej lub bezobjawowej.

Jakie są przyczyny choroby?

Do zakażenia może dojść drogą pokarmową, przez spożycie wody i żywności zanieczyszczonej cystami pierwotniaka. Najczęściej są to nie umyte warzywa i owoce. Choroba może rozprzestrzeniać się również przez muchy przenoszące cysty.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Ostra postać pełzakowicy jelitowej objawia się podwyższoną temperaturą, krwawą biegunką, bólami jamy brzusznej oraz osłabieniem. Przewlekła pełzakowica jelitowa daję objawy przypominające zapalną chorobę jelit. Obserwuje się biegunkę z krwią i śluzem, niedokrwistość, utratę masy ciała oraz stan podgorączkowy. Postać pozajelitowa najczęściej dotyka wątrobę, gdzie tworzy się pełzakowy ropień wątroby. W niektórych przypadkach może wystąpić również w opłucnej, osierdziu lub w skórze brzucha lub krocza. Manifestuje się bólami w miejscu powstania ropnia, podwyższoną temperaturą ciała, osłabieniem, dreszczami oraz chudnięciem.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Diagnostyka pełzakowicy obejmuje badania laboratoryjne kału, wymazu ze ściany jelita lub owrzodzeń na obecność pasożytów. Wykonuje się również badania serologiczne w celu wykrycia przeciwciał. Te badania przydają się do rozpoznania postaci pozajelitowej pełzakowicy, nie są pomocne w postaci bezobjawowej. Diagnostyce choroby służy również obraz kliniczny.

Jakie są metody leczenia?

W leczeniu pełzakowicy stosuje się leki przeciwpierwotniakowe między innymi chlorochiny, hydroksychinoliny, emetyny, metronidazol, tynidazol, paromomycynę. W ostrej postaci stosuje się dehydroemetynę domięśniowo. Nieczerwonkowy nieżyt jelitowy , czerwonkę pełzakową oraz ropnie pełzakowe leczy się podając doustnie tynidazol. Ropnie wątrobowe można dodatkowo leczyć stosując chlorochinę.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Zakażenia pełzakowicą leczy parazytolog – specjalista od pasożytów.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Profilaktyka pełzakowicy polega na przestrzeganiu higieny osobistej, utrzymaniu właściwego stanu sanitarnego wody oraz niedopuszczaniu do kontaktu owadów z żywnością. Istotne znaczenie ma również dezynfekcja urządzeń sanitarnych oraz spożywanie umytych warzyw i owoców oraz przegotowanej wody.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)