POLECAMY

Pellagra

Na czym polega istota choroby?

Niacyna uczestniczy w regulacji poziomu cukru we krwi, regulacji poziomu cholesterolu, uczestniczy w procesach utleniania i redukcji w organizmie, uczestniczy w utrzymaniu odpowiedniego stanu skóry, uczestniczy w regulacji przepływu krwi w naczyniach, współdziała w syntezie hormonów płciowych.

Jakie są przyczyny choroby?

Poza niedoborem samej niacyny w pożywieniu, na rozwój choroby może mieć wpływ niedostateczna zawartość w diecie tryptofanu - aminokwasu, który jest w organizmie przetwarzany w niacynę.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Objawy choroby obejmują nadwrażliwość na światło słoneczne, zapalenia skóry i języka, szorstkość skóry, zmiany psychiczno-neurologiczne (agresja, bezsenność, trudności w koncentracji, niezborność ruchowa), biegunkę, spadek masy ciała, a także zmiany w sercu pod postacią kardiomiopatii.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Oznacza się stężenie niacyny we krwi oraz wykonuje badania w celu wykluczenia obecności nowotworu.

Jakie są metody leczenia?

Nieleczony niedobór niacyny prowadzi do śmierci w ciągu kilku lat. Terapia polega na podawaniu brakującej witaminy.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Pomoc można otrzymać u internisty, neurologa i kardiologa.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Witamina B3 jest syntetyzowana w organizmie z tryptofanu, jednak w zbyt małej ilości. Profilaktyka polega na spożywaniu odpowiedniej ilości produktów będących źródłem niacyny: drożdże, orzechy ziemne, podroby, otręby pszenne.

Jakie leki są zalecane w tej chorobie?

W pelagrze podaje się witaminę B3 w postaci amidu kwasu nikotynowego. Dawki są ustalane indywidualnie, w zależności od stopnia niedoboru niacyny i nasilenia objawów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
Odżywiamy się czyli przyjmujemy pokarmy zawierające wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do życia. Problemem od wieków jest dostarczenie naszemu organizmowi własnie tych niezbędnych składników, które są w produktach spożywczych. Produkty spożywcze dawniej zbierano w swym środowisku, w swym otoczeniu. Ponieważ zapotrzebowanie na produkty wzrastało gdyż człowiek zauważył, że jedzenie jest dla niego niezbędne by żyć, by pozbyć się głodu, który był b. nieprzyjemny, natomiast sytość była przyjemna. Zauważono, że kto je dosyta lepiej się czuje, jest zdrowszy i dłużej żyje. Dlatego ludzie od prawieków myśleli nad sposobem zwiększenia żywności. Myśli się nad tą sprawą do dzisiaj choć efekty zauważono, że są różne. Jesteśmy w stanie zbadać za pomocą b. dokładnych przyrządów, co nam potrzeba z pożywienia do życia, ile tego potrzeba, gdzie to jest. Okazuje się, że składniki odżywcze są w tzw. produktach spożywczych pochodzenia naturalnego, nie przetworzonego lub przetworzonego tylko z konieczności np. zboża. Więc sposób odżywiania się w/g naszej wiedzy naukowej jest ważny. Jednak o sposobie odżywiania się decydują producenci żywności, którym dajemy przyzwolenie na to poprzez kupowanie ich produktów, bo tym decyduje nasz głód, który jest nie do pokonania mimo logicznego myślenia. Zjadamy to co mamy w sklepie tzw. spożywczym, bo sami już od dawna przestaliśmy jeść wiele produktów spożywczych w stanie naturalnym (czyli świeżym ) lub jak najmniej przetworzonym. Ponieważ ludzi przybywa a rozwój techniki sprawia, że stajemy się coraz bardziej wygodni, dajemy przyzwolenie producentom żywności na przetwórstwo, sposób produkcji prawie wszystkich naturalnych produktów żywnościowych. Ten sposób odżywiania prowadzi w ślepą uliczkę. Niedobory, właśnie w większości znanych składników w naszym pożywieniu, są przyczyną powstawania wszystkich chorób metabolicznych (choroby psychiczne, nowotworowe, infekcyjne, zaburzeń rozwojowych itd.) a ich leczenie to uzupełnienie tych składników w diecie. Oczywiście znajdujemy się w chwili obecnej jeszcze na etapie XVII wiecznego poznawania przyczyn szkorbutu. Wtedy też szukano przyczyn wszędzie tylko nie w pożywieniu. Dzisiaj także przyczyny raka szuka się wszędzie tylko nie w pożywieniu ( brak Wit B17 i skażenie chemiczne ). Powoli to się chyba zmienia ale tego nie wolno głosić oficjalnie tak jak kiedyś poglądu że Ziemia się kręci wokól własnej osi i wokół Słońca. Jednak kończę i pozdrawiam. Włodek P.