POLECAMY

Pęknięcie krocza podczas porodu

Na czym polega?

Do pęknięcia krocza może dojść czasie porodu siłami natury. Aby temu zapobiec, stosuje się często nacięcie krocza. Stopień pierwszy pęknięcia krocza to uszkodzenie śluzówki pochwy i niewielkiej części skóry krocza. W stopniu drugim dochodzi dodatkowo do uszkodzenia mięśni krocza. W trzecim – dochodzi też do uszkodzenia zwieracza zewnętrznego i wewnętrznego odbytu. W czwartym – mamy do czynienia jeszcze z uszkodzeniem błony śluzowej odbytu. Ryzyko pęknięcia krocza zwiększa się, gdy: kobieta rodzi po raz pierwszy, dziecko jest duże, dziecko rodzi się twarzą do przodu, przy porodzie używa się kleszczy, odcinek skóry między wejściem do pochwy a odbytem jest udanej kobiety krótki.

Jakie są powikłania pęknięcia krocza?

Powikłania zależą od stopnia pęknięcia krocza i procesu gojenia się rany. Należą do nich: nietrzymanie stolca, moczu, gazów i ból podczas stosunku.

Jakie objawy towarzyszą pęknięciu krocza?

Przede wszystkim jest to ból. Może też dojść do infekcji, której objawami są dreszcze i gorączka.

Co należy robić, gdy dojdzie do pęknięcia krocza?

Rana krocza jest najczęściej zszywana (w przypadku większych ran). Konieczna jest odpowiednia pielęgnacja rany i dokładne osuszanie jej po umyciu. Do przemywania rany można stosować napar z rumianku, kory dębu, a także roztwór nadmanganian potasu. Możliwe jest też stosowanie zimnych okładów i żeli znieczulających.

Jak uniknąć pęknięcia krocza?

Pęknięciu krocza zapobiega zrobione przez lekarza nacięcie krocza w czasie porodu, chociaż specjaliści mają różne zdanie na ten temat.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)