POLECAMY

Parakokcydioidomikoza (drożdżyca południowoamerykańska)

Na czym polega istota choroby?

Parakokcydioidomikoza jest grzybicą układową, najczęściej obejmuje błony śluzowe, płuca i węzły chłonne. Nie zaobserwowano transmisji zakażenia między ludźmi. Charakterystyczny jest długi okres inkubacji grzyba, sięgający nawet 10-20 lat.

Jakie są przyczyny choroby?

Zakażenie następuje zwykle poprzez inhalację komórek grzyba, ale możliwe jest także zakażenie drogą pokarmową.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Parakokcydioidomikoza przebiega zwykle jako przewlekła infekcja dróg oddechowych, która szerzy się poprzez układ żylny i limfatyczny na błony śluzowe, skórę i węzły chłonne. Do typowych objawów należy kaszel i duszność oraz spadek masy ciała.

W przebiegu choroby, u około połowy pacjentów, dochodzi do bolesnych owrzodzeń błon śluzowych i skóry okolicy warg - typowy jest guzek ulegający martwicy i owrzodzeniu, o nierównej powierzchni pokrytej licznymi, drobnymi, żółtobiałymi plamkami. Zapaleniom jamy ustnej towarzyszy powiększenie okolicznych węzłów chłonnych, ale zdarza się także uogólniona limfadenopatia, czyli powiększenie węzłów chłonnych na skutek stymulacji antygenowej.

Rzadziej występuje zajęcie nadnerczy prowadzące do ich niewydolności, kości długich czy ośrodkowego układu nerwowego.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Obecność grzyba potwierdza się w materiale pobranym z owrzodzeń mikroskopowym badaniem mykologicznym lub w hodowli. Możliwa jest także diagnostyka serologiczna.

Jakie są metody leczenia?

Terapia opiera się na podawaniu leków przeciwgrzybiczych bądź sulfonamidów. Zazwyczaj stosuje się itrakonazol lub flukonazol, skuteczny może być także ketokonazol. W przypadku ciężkiego przebiegu stosuje się amfoterycynę B.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Pomocy udzielić może lekarz chorób zakaźnych, internista – pulmonolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)