Paradontoza (Zapalenie przyzębia)

Periodontitis

Jest to choroba, która polega na zanikaniu dziąseł lub rzadziej przyzębia. Paradontoza rozpoczyna się zapaleniem dziąseł. Stan zapalny może objąć ozębną oraz kość szczękową, wówczas ząb zaczyna się ruszać. W niewielu przypadkach choroba jest uwarunkowana genetycznie. Przyczyną choroby są bakterie, które namnażają się w jamie ustnej z powodu niedostatecznej higieny jamy ustnej. Powoduje to powstawanie nalotu na zębach - resztki jedzenia oraz komórki błon śluzowych jamy ustnej. Następnie tworzy się kamień nazębny, który może prowadzić do paradontozy. Choroba częściej występuje u palaczy oraz osób zniewolonych alkoholem. Paradontozie sprzyja cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów oraz awitaminoza.

Objawy - Paradontoza

  • żółtawoszary nalot na zębach,
  • kamień nazębny,
  • ciemnoczerwone dziąsła,
  • krwawienie dziąseł,
  • ból podczas mycia zębów,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • obluzowanie się zębów.

Leczenie - Paradontoza

Przede wszystkim stomatolog musi starannie oczyścić zęby. Z torebek dziąsłowych i z okolicy korzenia zębów dokładnie usuwa części tkanek, które są źródłem zapalenia. Następnie chory stosuje antybiotyk w tabletkach lub maści na dziąsła. Jednym z naturalnych sposobów leczenia paradontozy jest stosowanie kitu pszczelego na dziąsła. Chory może stosować specjalne pasty np. Parogencyl, Ajona (koncentrat pasty do zębów). 

Profilaktyka - Paradontoza

Dokładne mycie zębów oraz oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych. Unikanie palenia papierosów i picia alkoholu. Nie należy podjadać między głównymi posiłkami. Systematycznie należy usuwać kamień nazębny. Regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne do stomatologa. 

Dodatkowe informacje - Paradontoza

Paradontoza może mieć wpływ na rozwój choroby Alzheimera. Nieleczone zapalenie przyzębia może doprowadzić do utraty zębów. 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)