POLECAMY

Owsica, enterobioza


Na czym polega istota choroby?

Chorobę wywołuje pasożytniczy nicień Enterobius vermicularis. Do zakażenia dochodzi po spożyciu lub zainhalowaniu jaj. Charakterystyczna dla tego nicienia jest częsta reinwazja. Pasożyt bytuje w jelicie grubym. Samice, by złożyć jaja, przechodzą na krótko do środowiska zewnętrznego co powoduje świąd okolicy odbytu. Czasem – u kobiet – jaja są składane w przedniej części pochwy.

Jakie są przyczyny choroby?

Pacjenci typowo skarżą się na nasilony świąd odbytu, zwłaszcza w godzinach nocnych. Nicienie bytują także w wyrostku robaczkowym i są podejrzewane o udział w rozwoju jego zapalenia.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Do głównych objawów zaliczamy: świąd odbytu, brak apetytu, niepokój i nerwowość, a czasem niedokrwistość.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Odbywa się na podstawie wykazania obecności jaj pasożyta w kale lub na taśmie celofanowej, którą przykłada się rano przed toaletą.

Jakie są metody leczenia?

Podstawą jest utrzymywanie reżimu sanitarnego i odpowiedniej higieny. Dostępne leczenie polega na podawaniu jednorazowo mebendazolu lub pyrantelu. Kurację należy okresowo powtarzać.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Pomocy należy szukać u pediatry, lekarz medycy rodzinnej.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Podstawą profilaktyki jest przestrzeganie higieny.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/11 miesięcy temu
owsiki u doroslych i u dzieci mozna wyleczyc latwo i w miare szybko lekiem Pyrantelum medana ;) jest dostepny w kazdej aptece bez recepty