Ostre zapalenie węzłów chłonnych

Na czym polega istota choroby?

Ostre zapalenie węzłów chłonnych polega na ich powiększeniu, które wywołuje stan zapalny. Zaatakowany może zostać pojedynczy węzeł lub cała ich grupa.

Jakie są przyczyny choroby?

Ostre zapalenie węzłów chłonnych występuje często u pacjentów z obniżoną odpornością. Jest ono skutkiem infekcji, które rozwijają się w naszym organizmie. Najczęściej są one wywołane bakteriami takimi jak: paciorkowce i gronkowce. Powiększeniu zwykle ulegają węzły, które są zlokalizowane najbliżej miejsca, w którym rozwija się infekcja bądź stan zapalny.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Mogą wystąpić dreszcze oraz podwyższona temperatura ciała. Zauważyć można nieregularne, linijne zaczerwienienie na skórze, które biegnie od miejsca infekcji do węzłów chłonnych (zwykle tych najbliżej położonych). Węzły chłonne są powiększone i powodują ból. Ich rozmiar może się nawet zwiększyć dziesięciokrotnie.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Ostre zapalenie węzłów chłonnych rozpoznaje się na podstawie obrazu klinicznego.

Jakie są metody leczenia?

Zapalenie węzłów chłonnych leczy się przez podawanie choremu antybiotyków oraz leków przeciwbólowych. Zaleca się również stosowanie okładów na powiększone miejsca, w celu zmniejszenia obrzęku i bólu.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, jeśli zauważymy powiększenie węzłów chłonnych. Ten powinien nam od razu wystawić skierowanie do specjalisty, gdyż szybkie rozpoznanie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenie gwarantuje większy sukces w leczeniu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
może warto by napisać, jakich kładów...zimnych czy ciepłych...ech