POLECAMY

Ostre zapalenie mięśnia sercowego

Jaka jest istota choroby? Proces zapalny, wywołany zakażeniem lub nieprawidłową reakcją organizmu na obce substancje, toczy się w obrębie mięśnia serca, prowadząc do jego przejściowego lub trwałego uszkodzenia.
Jakie występują objawy? U większości chorych z wirusowym ZMS stwierdza się objawy infekcji (np. górnych dróg oddechowych), które wyprzedzają pojawienie się dolegliwości sercowych o dni lub tygodnie. Mogą wówczas wystąpić: duszność, bóle w klatce piersiowej oraz uczucie kołatania serca; zdarza się wysypka.
Szczegóły diagnostyki Rozpoznanie stawia się na podstawie wywiadu dotyczącego przebytego zakażenia, obrazu klinicznego oraz wyników badań dodatkowych.
Postępowanie i leczenie Leczenie jest przede wszystkim objawowe, w niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie leków przeciwdrobnoustrojowych lub immunosupresyjnych. Należy bezwzględnie odstawić podejrzany lek. W trakcie choroby nie wolno uprawiać sportu. Możliwy jest całkowity powrót do zdrowia.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Łagodne przypadki leczy ambulatoryjnie lekarz rodzinny, a w sytuacjach poważniejszych kieruje do kardiologa lub do szpitala.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
moja córeczka zmarła na ostrą niewydolność mięśnia sercowego miała zaledwie 5 lat.