POLECAMY

Ostre zapalenie dróg żółciowych

Jest to ostry proces zapalny, który dotyczy wewnętrznych lub zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych. Do rozwinięcia się stanu zapalnego dochodzi w wyniku utrudnienia lub całkowitego zablokowania odpływu żółci. Chorobę mogą wywoływać: Escherichia coli, Enterobacter i Klebsiella. Na rozwój schorzenia bardziej podatne są osoby z kamicą żółciową, ze zwężeniem dróg żółciowych w wyniku przebytego stanu zapalnego oraz z torbiela trzustki, która uciska na przewody żółciowe.

Objawy - Ostre zapalenie dróg żółciowych

Triada Charcota:

  • gorączka z dreszczami,
  • żółtaczka,
  • ból kolkowy (w nadbrzuszu środkowym lub pod żebrem z prawej strony),

Dodatkowo:

  • zaburzenia świadomości,
  • objawy wstrząsu.

Leczenie - Ostre zapalenie dróg żółciowych

Rozpoznanie choroby obejmuje wywiad z chorym, badania laboratoryjne oraz badania obrazowe. U chorego bada się aspat, alat, amylazę w surowicy oraz poziom bilirubiny.

U chorego stwierdza się leukocytozę. Badanie usg wykazuje poszerzenie dróg żółciowych wewnątrz i zewnątrz wątrobowych. Najlepszym badaniem diagnostycznym, które również daje możliwość interwencji leczniczej jest ECPW czyli endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna. Badanie to łączy metodę endoskopową i radiologiczną.

Leczenie ostrego zapalenia dróg żółciowych dzieli się na leczenie zachowawcze oraz leczenie inwazyjne. Leczenie zachowawcze to utrzymanie ścisłej diety, podawanie leków rozkurczowych, przeciwbólowych i antybiotyku. Szczególny nacisk kładzie się na odpowiednie nawodnienie chorego. Leczenie inwazyjne to ECPW , drenaż przez skórny (pod kontrolą usg lub TK) lub zabieg operacyjny. 

Dodatkowe informacje - Ostre zapalenie dróg żółciowych

Nie podjęcie leczenia ostrego bakteryjnego zapalenia dróg żółciowych zwykle doprowadza do zgonu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)