Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu A


Na czym polega istota choroby?

Żółtaczka – wirusowe zapalenie wątroby typu A (hepatitis A, wzw A) – jest chorobą zakaźną, którą powoduje zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu A (HAV). Choroba występuje szczególnie w krajach o niskim poziomie higieny. Nazywa się ją chorobą brudnych rąk. WZW A, w przeciwieństwie do pozostałych typów zapalenia wątroby występujących w Polsce, przenosi się drogą pokarmową. Do zakażenia wybitnie przyczyniają się złe warunki sanitarne. Okres wylęgania choroby to 2-6 tygodni.

Jakie są przyczyny choroby?

Źródłem zakażenia jest człowiek, który wydala wirusa z kałem. Choroba szerzy się drogą pokarmową. Do zakażenia dochodzi, gdy człowiek zje zakażone pożywienie lub wypije zakażoną wodę. Chory zaczyna zarażać zanim zorientuje się, że ma żółtaczkę, gdyż zarazki są wydalane z kałem 2-3 tygodnie przed wystąpieniem objawów choroby.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Pierwsze objawy to podwyższona temperatura, bóle mięśni, brak apetytu, ból brzucha, a czasem wymioty, wysypka. Stolec osoby chorej jest jasny, a mocz ciemny. Skóra i oczy zakażonego zabarwiają się na żółty kolor. Obserwuje się też podwyższenie wskaźników wątrobowych i bilirubiny.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Diagnostyka WZW A polega na oznaczeniu miana przeciwciał przeciwko wirusowi. O świeżym zakażeniu mówi zwłaszcza frakcja IgM.

Jakie są metody leczenia?

Choroba ma przebieg samo ograniczający się i cechuje się niską śmiertelnością rzędu < 0.5%. Dostępna jest szczepionka przeciwko zakażeniu, zaleca się ją zwłaszcza osobom z grup ryzyka (np. pracownicy służby zdrowia) i turystom wyjeżdżającym do terenów endemicznych.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Pacjent musi pozostawać pod opieką lekarza chorób zakaźnych lub hepatologa.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Aby uniknąć ostrego wirusowego zapalenia wątroby typu A, warto stosować szczepienia ochronne i przestrzegać higieny.


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)