POLECAMY

Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek

Jaka jest istota choroby? Istotą ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek jest uszkodzenie kłębuszków nerkowych, co prowadzi do przejściowego bądź też trwałego upośledzenia funkcji nerek.
Jakie występują objawy? W zależności od rodzaju kłębuszkowego zapalenia nerek występować mogą obrzęki, nadciśnienie tętnicze, krwinkomocz lub krwiomocz, białkomocz. Zwykle towarzyszą im objawy ogólne, takie jak osłabienie czy utrata łaknienia.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka obejmuje badania moczu, badania krwi, badania obrazowe (USG nerek). W znacznej większości przypadków konieczna jest biopsja nerki.
Postępowanie i leczenie Leczenie jest zależne od rodzaju kłębuszkowego zapalenia nerek i objawów, jakie w związku z nim występują (zwalczanie obrzęków, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej i in.). Rokowanie w niektórych typach choroby (np. w poinfekcyjnym ostrym zapaleniu kłębuszków nerkowych) jest pomyślne – czynność nerek wraca do normy, w niektórych zaś prowadzi do trwałej niewydolności nerek.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek zajmuje się specjalista nefrolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)