POLECAMY

Ostra gastropatia krwotoczna

Gastropathia acuta heamorrhagica (erosiva)

Ostra gastropatia krwotoczna to uszkodzenie błony śluzowej, które spowodowane jest niedotlenieniem lub działaniem zewnętrznych i wewnętrznych czynników drażniących. Warto wiedzieć o tym, że gastropatia to niezapalne uszkodzenie błony śluzowej. Najczęstszą przyczyną ostrej gastropatii krwotocznej jest przewlekłe stosowanie NSLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) oraz przyjmowanie alkoholu w większych stężeniach. Przyczyną ostrej gastropatii mogą być również wrzód Curlinga, chemioterapia oraz wrzód Cushinga. Wrzód Cushinga to ostry wrzód żołądka, który powstaje na skutek uszkodzenia mózgu. Uważa się, że nadmierna stymulacja jader czaszkowych nerwu błędnego prowadzi do wzrostu wydzielania kwasu solnego co w konsekwencji prowadzi do powstania wrzodu Cushinga.   

Objawy - Ostra gastropatia krwotoczna

  • krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego (źródło krwawienia jest powyżej więzadła Treitza),
  • smoliste stolce (biegunka smolista),
  • ból w nadbrzuszu,
  • ból za mostkiem (kojarzony z bólem wieńcowym w chorobie niedokrwiennej serca),
  • anemia,
  • krwiste wymioty.

Leczenie - Ostra gastropatia krwotoczna

Ostrą gastropatię krwotoczną diagnozuje się na podstawie wywiadu, badania fizykalnego oraz obrazu makroskopowego w gastroskopii. W zależności od przyczyny choroby podczas gastroskopii zmiany można zauważyć w  różnych miejscach np. wrzody Curlinga (ostry wrzód stresowy, który powstaje jako powikłanie oparzeń) są obecne w dnie żołądka, zmiany wywołane spożywaniem alkoholu lub przyjmowaniem NSLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) zwykle obecne są w całym żołądku. Wykonując gastroskopię stwierdza się przekrwienie błony śluzowej, wybroczyny, nadżerki a nawet owrzodzenia. Podczas badania można stwierdzić krwawienie, które występuje tylko w kilku miejscach. Nierzadko zdarza się, że krwawi cała błona śluzowa. W leczeniu ostrej gastropatii krwotocznej stosuje się inhibitory pompy protonowej (IPP). Do tej grupy leków zalicza się np. esomeprazol, pantoprazol. W przypadku usunięcia przyczyny ostra gastropatia nadżerkowa zwykle ustępuje samoistnie. W niektórych przypadkach niestety konieczne bywa leczenie operacyjne.  

Profilaktyka - Ostra gastropatia krwotoczna

Stosowanie inhibitorów pompy protonowej (leki, które hamują wydzielanie kwasu solnego w żołądku)  u osób z podwyższonym ryzykiem powstawania wrzodów (osoby przyjmujące niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Unikanie alkoholu.

Zapobieganie urazowym uszkodzeniom mózgu (stosowanie kasków na głowę, zapinanie pasów w aucie).

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)