POLECAMY

Ostra białaczka szpikowa

Na czym polega istota choroby?

Ostre białaczki szpikowe to nowotwory złośliwe układu białokrwinkowego. Wywodzą się one z komórek pochodzących z wczesnych stadiów tworzenia szpiku kostnego (mielopoezy). Komórki te dominują w szpiku i we krwi nad formami prawidłowymi (dojrzałymi) oraz tworzą nacieki w różnych narządach

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyny nie są do końca poznane. Udowodnionymi czynnikami ryzyka są jak na razie: ekspozycja na promieniowanie jonizujące, narażenie na związki benzenopochodne, wcześniejsza chemioterapia (szczególnie leki alkilujące oraz inhibitory topoizomerazy).

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Pierwszymi objawami najczęściej jest gorączka, osłabienie, bóle kości i stawów oraz cechy zakażenia gardła czy płuc. Inne objawy to bladość związana z niedokrwistością, ciężkie zakażenia wynikające z zaburzeń odporności, zmiany skórne będące skutkiem skazy krwotocznej czy wiele innych.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Diagnostyka opiera się na badaniach morfologicznych krwi i szpiku kostnego oraz na badaniach cytogenetycznych i molekularnych. Inne badania laboratoryjne potwierdzające dysfunkcję szpiku to: zwiększenie aktywności LDH w surowicy, hiperurykemia (zwiększone stężenie kwasu moczowego) i hipokaliemia (obniżone stężenie potasu) we krwi, które świadczą o masywnym rozpadzie komórek białaczkowych.

Jakie są metody leczenia?

Podstawowe leczenie dla powodzenia leczenia ma przeszczep szpiku kostnego. Można go jednak wykonać tylko w okresie remisji całkowitej. Do remisji doprowadza się chorego stosując chemioterapię wielolekową. Ogromną rolę w leczeniu ma zastosowanie ochrony przed zakażeniem oraz opanowanie zakażeń, skazy krwotocznej i innych powikłań.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem białaczek zajmuje się specjalista hematolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Należy unikać długotrwałej ekspozycji na związki chemiczne, szczególnie organiczne oraz promieniowanie jonizujące. Jeśli z takimi czynnikami mamy kontakt na co dzień (np. w pracy), należy systematycznie wykonywać badania okresowe i być pod stałą kontrola lekarza.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
mam pytanie w tym tygodniu spuchly mi wezly chlonne i dostalem goraczke poszedlem do lekarza i przepisal mi antybityk dalacin i medrol po czym mi nie schodzi opuchlizna czy to moze byc poczatek powazniejszej choroby czy moze przejdzie