POLECAMY

Ostra białaczka limfoblastyczna

Jaka jest istota choroby? Ostre białaczki limfoblastyczne są nowotworami układu limfopoetycznego. Komórki nowotworowe wywodzą się ze wczesnych stadió krwinek odpornościowych: limfocytów T lub B.
Jakie występują objawy? W większości przypadków pojawia się powiekszenie węzłów chłonnych lub śledziony oraz bardzo zróżnicowane zmiany w badaniu morfologicznym krwi. Zmiany te w głównej mierze zależą od rodzaju (fenotypu) białaczki. Białaczka z komórek T dość szybko zajmuje ośrodkowy układ nerwowy.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka polega na wykonaniu dokładnych badań morfologicznych z krwi obwodowej a także badanie szpiku pobranego poprzez biopsję aspiracyjną. U chorych wykonuje się także badania cytogenetyczne i molekularne. Poszukuje się w ten sposób zmian w kariotypie lub poszczególnych genów charakterystycznych dla danego typu białaczki.
Postępowanie i leczenie Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest przeszczep szpiku od osób spokrewnionych lub innych zgodnych dawców. Niekiedy możliwy jest autoprzeszczep szpiku czyli podanie komórek uprzednio pobranych od chorego. Kiedy przeszczep jest niemożliwy stosuje się chemioterapię wielolekową.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem białaczek zajmują się specjaliści hematologii.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)