POLECAMY

Ospa małpia

Jaka jest istota choroby? Najczęstszą przyczyną zachorowania jest kontakt z krwią zarażonego gryzonia lub małpy. Do kontaktu takiego może dojść po ugryzieniu lub przy przyrządzaniu pokarmu z chorego zwierzęcia. Wirus pod względem budowy przypomina wirusa ospy prawdziwej, nie jest natomiast spokrewniony z wirusem ospy wietrznej.
Jakie występują objawy? Przebieg choroby przypomina ospę prawdziwą, jest natomiast lżejszy. Początkowo występują objawy nieswoiste, którym może towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych. W ciągu kilku dni od wystąpienia gorączki dołączają się zmiany skórne o pęcherzykowym lub grudkowym charakterze, które w końcu przechodzą w postać strupów.
Szczegóły diagnostyki Każde podejrzenie ospy małpiej musi wiązać się ze skierowaniem pacjenta do jednostki specjalistycznej.
Postępowanie i leczenie Nie jest znane leczenie przyczynowe, dostępna jest natomiast skuteczna profilaktyka w postaci szczepionki.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Podejrzenie ospy małpiej powinno być weryfikowane w jednostce specjalistycznej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)