POLECAMY

Opryszczkowe zapalenie sromu

Jaka jest istota choroby? Opryszczkowe zapalenie sromu występować może jako zakażenie pierwotne bądź też nawrotowe. Wirus opryszczki dostając się do naszego organizmu (zakażenie pierwotne) bytuje w nim w postaci „uśpionej”. Stres, infekcja czy inny stan osłabienia odporności powoduje, że ulega on aktywacji, prowadząc do wystąpienia objawów chorobowych (nawroty zakażeń).
Jakie występują objawy? Na sromie pojawiają się liczne pęcherzyki, które pękając prowadzą do powstawania nadżerek i owrzodzeń. Zmiany są bardzo bolesne, towarzyszy im powiększenie węzłów chłonnych w pachwinach, a czasem też gorączka. W pierwotnym zakażeniu dolegliwości są na ogół silniejsze i utrzymują się dłużej (ok. 12 dni). W zakażeniu nawrotowym zmiany na sromie ustępują na ogół po ok. 6 dniach.
Szczegóły diagnostyki Rozpoznanie stawiane jest zwykle już na podstawie objawów klinicznych. Badania wirusologiczne pozwalają upewnić się, że przyczyną problemu jest wirus opryszczki.
Postępowanie i leczenie Leczenie objawowe (kremy z acyklowirem) pozwala zmniejszyć dolegliwości, nie skraca jednak czasu trwania choroby. W leczeniu opryszczkowego zapalenia sromu acyklowir stosowany jest także w postaci doustnej.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem opryszczkowego zapalenia sromu zajmuje się ginekolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
niedawno mój partner miał na wardze tzw "skwarę" . czy możliwe, że podczas "zabaw" wirus przeniósł się z jego ust na moje intymne okolice ?