POLECAMY

Opryszczka płciowa


Na czym polega istota choroby?

Opryszczkowe zakażenie okolicy odbytowej i moczowo-płciowej jest spowodowane najczęściej wirusem opryszczki HSV-2, aczkolwiek możliwe są też zakażenia wirusem HSV-1, typowo opisywanym jako powodujący opryszczkę ust. U osoby raz zakażonej wirus jest "uśpiony" w zwojach nerwowych, stąd też może dochodzić do nawrotów choroby. Choroba charakteryzuje się tym, że na skórze pojawiają się bolesne nawracające wykwity wywołane wirusem opryszczki zwykłej (herpeswirus).

Jakie są przyczyny choroby?

Opryszczka płciowa rozprzestrzenia się głównie poprzez kontakty seksualne. Objawy pojawiają się najczęściej po 2-7 dniach od stosunku z zakażonym partnerem.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Zakażenie wirusem opryszczki objawia się początkowo świądem, następnie w okolicy narządów płciowych pojawia się grupa pęcherzyków, które są umiejscowione u mężczyzn najczęściej na prąciu, u kobiet na wargach sromowych, pochwie i kroczu. Jeżeli do zakażenia doszło w trakcie stosunku analnego, wystąpić może opryszczkowe zapalenie odbytnicy. Pojawiają się też bolesne, płytkie owrzodzenia skóry (utrzymujące się od jednego tygodnia do trzech). Jeżeli ręce i usta zostały zakażone w czasie stosunku, tam też mogą się rozwinąć zmiany. Możliwe są też takie objawy jak: bolesne oddawanie moczu, powiększenie węzłów chłonnych, złe samopoczucie oraz gorączka.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Lekarz może postawić diagnozę na podstawie objawów pacjenta oraz po obejrzeniu pęcherzyków. Zakażenie należy różnicować z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dla potwierdzenia rozpoznania z jednego lub kilku wykwitów pobiera się komórki, które następnie są badane pod mikroskopem. Wykonuje się hodowlę wirusa na liniach komórkowych.

Jakie są metody leczenia?

Opryszczki płciowej nie można całkowicie wyleczyć, ale można złagodzić jej objawy. W leczeniu stosuje się acyklowir miejscowo albo doustnie bądź nawet dożylnie. Opryszczka płciowa jest szczególnie niebezpieczna w przypadku kobiet w ciąży – przeniesiona w czasie porodu może spowodować ślepotę u noworodka, a opryszczka układowa – niedorozwój umysłowy, zaburzenia neurologiczne, a nawet śmierć. Tym powikłaniom można zapobiec dzięki m.in. zastosowaniu cesarskiego cięcia.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się dermatolog – wenerolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Aby uniknąć opryszczki płciowej, należy unikać stosunków seksualnych z osobą zarażoną (u której wykwity pojawiają się w okolicy narządów płciowych lub ust) i stosować prezerwatywy (szczególnie, gdy partner już kiedyś miał opryszczkę).

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)