POLECAMY

Odwodnienie

Jaka jest istota choroby? Przyczyną odwodnienia jest nadmierna utrata płynów z organizmu. Może dojść do niej na skutek krwotoku, biegunki, wymiotów, niedostatecznej podaży płynów, utraty przez skórę (oparzenia), na skutek obecności innych chorób: moczówki prostej, cukrzycy.
Jakie występują objawy? Objawy są zależne od stopnia utraty płynów i obejmują: obniżenie ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji serca, skąpomocz, suchość języka i błon śluzowych, wzmożone pragnienie, obniżenie elastyczności skóry, zapadnięcie gałek ocznych, osłabienie, w ciężkim odwodnieniu zaburzenia psychiczne – splątanie, omamy.
Szczegóły diagnostyki Celem diagnostyki jest znalezienie przyczyny odwodnienia. Obserwuje się nieprawidłowości w morfologii krwi oraz zmiany gospodarki elektrolitowej i parametrów biochemicznych.
Postępowanie i leczenie Polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny powodującej odwodnienie. W celu uzupełnienia płynów podaje się je w odpowiedniej ilości, zależnie od ciężkości i stanu pacjenta, drogą doustną lub dożylną.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Pomoc można uzyskać u internisty.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)