POLECAMY

Odpływ pęcherzowo-moczowodowy (OPM)

Reflux vesico-ureterialis

Odpływ pęcherzowo-moczowy polega na tym, że mocz z pęcherza moczowego cofa się do moczowodów i układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Przy cofaniu się moczu do moczowodu często dochodzi do namnażania się bakterii. Ma to związek z tym, że po zakończeniu mikcji mocz z moczowodów spływa do pęcherza i zalega w nim. W tej sytuacji może dochodzić do zakażenia a w konsekwencji do zainfekowania miąższu nerki. Wynikiem tego może być niewydolność nerek (nefropatia refleksowa). Przyczyną OPM może być przeszkoda podpęcherzowa  np. zwężenie cewki, ostre stany zapalne dróg moczowych. Inna przyczyna OPM to wysokie ciśnienie w pęcherzu moczowym lub zniszczenie zastawki pęcherzowo-moczowodowej.

Podział odpływu pęcherzowo-moczowodowego:

I stopień- odpływ nie sięga do miedniczki nerkowej (odpływ niski do jednego lub obu moczowodów),

II stopień-odpływ sięga do miedniczki (nie występuje jej poszerzenie),

III stopień- umiarkowane poszerzenie moczowodu oraz układu kielichowo-miedniczkowego, prawidłowe sklepienia kielichów,

IV stopień- umiarkowane poszerzenie moczowodu oraz układu kielichowo-miedniczkowego, sklepienia kielichów są wygładzone ale zachowany jest zarys brodawek,

V stopień- duże poszerzenie moczowodu oraz układu kielichowo-miedniczkowego. Występuje brak zarysów brodawek nerkowych i odpływ kielichowo-cewkowy.

Rodzaje odpływu pęcherzowo-moczowodowego:

  • Pierwotny- wada wrodzona,
  • Wtórny-nabyty odpływ pęcherzowo-moczowy.

Objawy - Odpływ pęcherzowo-moczowodowy

  • moczenie się,
  • nawracające zakażenia układu moczowego,
  • „sikanie po sikaniu” (po oddaniu moczu, pęcherz wypełnia się ponownie moczem, który spływa z moczowodów i miedniczek nerkowych).

Leczenie - Odpływ pęcherzowo-moczowodowy

Rozpoznanie OPM opiera się o objawy kliniczne a także usg i urografię. W każdym przypadku, w którym podejrzewa się OPM należy wykonać cystouretrografię mikcyjną. Czasami (u starszych) dzieci wykonuje się badanie urodynamiczne. Leczenie przede wszystkim na celu profilaktykę i zwalczanie już istniejącego zakażenia układu moczowego. Istotne jest również leczenie przyczyny OPM. Leczenie może być zachowawcze lub operacyjne. Pierwszy rodzaj leczenia stosuje się przy niskich odpływach u niemowląt i młodszych dzieci. Osoby te przyjmują leki przeciwbakteryjne i okresowo wykonują badania moczu i kontrolne badania radiologiczne. Duży procent niskich odpływów cofa się do około 6 roku życia. Brak poprawy po leczeniu przeciwbakteryjnym (przez okres 3-5 lat) oraz odpływ 4 i 5 stopnia nakazuje podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym. Leczenie operacyjne obejmuje przeszczep ujścia moczowodu z wytworzeniem nowej, sprawnej zastawki. Istnieje również możliwość endoskopowego ostrzyknięcia określoną substancją ujścia moczowodu.   

Profilaktyka - Odpływ pęcherzowo-moczowodowy

Nie ma sposobu by zapobiec wrodzonemu odpływowi pęcherzowo-moczowodowemu. Ważne jest by wcześnie go rozpoznać i rozpocząć leczenie w celu zapobiegania powikłaniom.

Odpowiednie leczenie w przypadku przeszkody w odpływie moczu z pęcherza pozwoli zapobiec nabytemu odpływowi pęcherzowo-moczowodowemu.

Dodatkowe informacje - Odpływ pęcherzowo-moczowodowy

Wrodzony OPM występuje u 2-5 dzieci w grupie 1000 żywo urodzonych noworodków. Częściej zdarza się u płci żeńskiej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
należy wykonać cystouretrografię Mikcyjną, nie fikcyjną. O zgrozo! Mikcja (siusianie) a fikcja to jeszcze nie to samo. Chociaż... jako późne powiklanie OPM... kiedy już nie pracują nerki, można powiedzieć że mikcja to fikcja ;)