POLECAMY

Odma opłucnowa

Na czym polega istota choroby?

Odma opłucnowa to obecność powietrza w jamie opłucnej, którego normalnie nie powinno tam być. Opłucna to błona surowicza zbudowana z dwóch listków: opłucnej ściennej i opłucnej trzewnej. Opłucna trzewna otacza płuco, tworząc idealnie dopasowany worek ochraniający płuco. Opłucna ścienna przylega do klatki piersiowej. W warunkach fizjologicznych między listkami opłucnej znajduje się niewielka ilość płynu, który umożliwia ich ślizganie się względem siebie i przesuwanie się płuca względem żeber i ścian klatki piersiowej podczas ruchów oddechowych. Kiedy powietrze dostanie się między listki opłucnej następuje ich „rozklejenie”, oddzielenie się, zmniejszenie ciśnienia w klatce piersiowej i ucisk na płuco.

Jakie są przyczyny choroby?

Do odmy opłucnej może dojść w mechanizmie wewnętrznym (uszkodzenie miąższu płucnego) oraz w wyniku działania siły z zewnątrz (uraz, złamanie żebra, przebicie ostrym narzędziem). Przerwanie ciągłości blaszek opłucnej powoduje zasysanie powietrza do klatki piersiowej. Do najczęstszych chorób prowadzących do odmy opłucnowej należą: przewlekła obturacyjna choroba płucna (POChP), mukowiscydoza lub nowotwór płuca.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Obecność powietrza w klatce piersiowej w miejscu, w którym normalnie nie powinno się znajdować powoduje ucisk na płuco, zmniejszenie objętości oddechowej i zmianę ułożenia wszystkich narządów w klatce piersiowej. Daje to takie objawy jak: ból w klatce piersiowej, duszność, kaszel. Stan taki nie powinien trwać długo, ponieważ może prowadzić do ciężkiej niewydolności oddechowej, która objawia się spadkiem ciśnienia (osłabienie, utrata przytomności) i sinicą.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Rozpoznanie opiera się na dokładnym badaniu klinicznym. Nie lekceważmy naszych objawów i dokładnie opiszmy lekarzowi swoje dolegliwości. Przy podejrzeniu odmy wykonuje się przede wszystkim rentgen klatki piersiowej, który  w większości przypadków pozwala ustalić rozpoznanie. W przypadkach wątpliwych można wykonać jeszcze tomografię komputerową.

Na szczególną uwagę zasługuje odma prężna. Jest to odmiana odmy opłucnowej, która w szybkim czasie może doprowadzić do zgonu. Charakteryzuje się bólem w klatce piersiowej, niedawnym urazem lub wypadkiem i bardzo złym stanem pacjenta (spadek ciśnienia, tachykardia, wstrząs, sinica). W tym przypadku może nie być czasu na diagnozę – lekarz powinien osłuchać płuca i nakłuć odmę.

Jakie są metody leczenia?

Jedynym postępowaniem w odmie płucnej jest nakłucie opłucnej lub drenaż opłucnej i uwolnienie gromadzącego się powietrza. W małej odmie można jedynie podać tlen i wykonywać kontrolne badania RTG co kilka godzin – mała odma może wchłonąć się samoistnie. Nawracająca odma lub odma płucna nie odpowiadająca na podstawowe leczenie może wymagać leczenia operacyjnego.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Chorobami płuc i opłucnej zajmuje się pulmonolog. Jednak w stanach zagrożenia  życia, takich jak odma prężna pomocy udzielą nam lekarze pogotowia ratunkowego, szpitalnej izby przyjęć i chirurdzy ostrych dyżurów.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Nie istnieje profilaktyka odmy. Musimy bacznie obserwować swoje dolegliwości po każdym upadku na klatkę piersiową. Jeżeli chorujemy na jakąkolwiek przewlekłą chorobę płuc – musimy leczyć chorobę podstawową i zapobiegać jej powikłaniom.

Jakie leki są zalecane w tej chorobie?

W odmie opłucnowej najważniejsze jest szybkie leczenie chirurgiczne. Praktycznie nie stosuje się leków i nie ma innej możliwości wyleczenia. Czasem, jeżeli przyczyną odmy była choroba płuc można rozważyć osłonowe przyjmowanie antybiotyków. Nie jest to jednak leczenie samej odmy, a profilaktyka zakażeń płuc, które mogą występować w stanach zmniejszonego ich upowietrznienia.

Gdzie szukać wsparcia?

Jeżeli odczuwasz duszność i ból w klatce piersiowej – nie bój się zadzwonić po karetkę lub udać się do szpitala. Przy nagłym wystąpieniu takich dolegliwości konieczne jest wykonanie rentgena klatki piersiowej. Zdjęcie rentgenowskie można wykonać tylko w szpitalu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
u
/6 lat temu
czy odma pluc jest wyleczarna