POLECAMY

Odczynowe zapalenie stawów

Jaka jest istota choroby? Główną rolę w odczynowych zapaleniach stawów odgrywa obecność bakterii lub tylko ich składników w obrębie stawu w przebiegu np. zakażeń oraz miejscowa odpowiedź zapalna na te antygeny.
Jakie występują objawy? Objawy ogólne to złe samopoczucie , osłabienie, gorączka. Dochodzi do bólu, obrzęku stawu lub kilku stawów. Dodatkowo mogą wystąpić objawy spoza narządu ruchu takie jak: zapalenie cewki moczowej, zapalenie spojówek lub przedniego odcinka oka, wykwity skórne.
Szczegóły diagnostyki W badaniach widoczny jest wzrost parametrów stanu zapalnego (OB, CRP, leukocytoza). Niezwykle istotne są badania mikrobiologiczne. W celu wykluczenia innych przyczyn zapalenia stawów wykonuje się badanie płynu stawowego czy badana obrazowe.
Postępowanie i leczenie W terapii istotne jest zarówno zmniejszenie dolegliwości, opanowanie zapalenia a jeśli to możliwe również zniszczenie zakażenia. Dlatego zastosowanie znajdują leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, glikokortykosteroidy, sulfasalazyna i leki biologiczne. Poza tym istotna jest odpowiednia fizjoterapia, leczenie zmian z zakresu innych narządów oraz leczenie zakażenia antybiotykoterapią.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmują się specjaliści chorób wewnętrznych, zakaźnych lub reumatolodzy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
Mi pomogła ta sól. Szczerze powiedziawszy, sceptycznie do niej podchodziłam, ale po jakimś czasie regularnego stosowania bóle się zmniejszyły. Także jest to produkt warty polecenia.
/6 lat temu
Oczywiście wizyta u reumatologa to konieczność. Ale na zapalenie stawów najlepsza będzie sól bocheńska, lekarz może przepisze coś jeszcze, ale sól jak najbardziej pomoże (na pewno nie zaszkodzi)