POLECAMY

Obniżona ciepłota ciała noworodka

Jaka jest istota choroby? Głównym mechanizmem utraty ciepła po porodzie jest parowanie (inne mechanizmy to konwekcja, promieniowanie i przewodzenie). W wyniku obniżenia temperatury dochodzi do wzrostu przemian metabolicznych i zużycia tlenu, rozwoju kwasicy metabolicznej, hipoksemii (PaO2 poniżej 50 mm Hg), wyczerpania rezerw glikogenowych oraz obniżenia poziomu glukozy we krwi. Hipotermia klinicznie może manifestować się jako zespół urazu zimnego u noworodka oraz pod postacią łagodnej hipotermii noworodka P80.8 Inne obniżenie ciepłoty ciała noworodka
Jakie występują objawy? W wyniku reakcji kompensacyjnych noworodek klinicznie może prezentować sinicę (skurcz naczyń obwodowych oraz hipoksemia) oraz mimowolne skurcze mięśniowe. Osłuchowo serce będzie pracować z niższą częstością, może dodatkowo rozwinąć się obrzęk płuc.
Szczegóły diagnostyki Podstawą rozpoznania są regularne pomiary temperatury ciała na skórze (minimalnie co 4 godziny w pierwszej dobie i co 8 w następnych, aż do wypisu). Umiarkowana hipotermia jest stwierdzana przy temperaturze 32-36 ?C , ciężka poniżej 32?C.
Postępowanie i leczenie Wcześniaki oraz noworodki z zaburzeniami adaptacyjnymi i chorobowymi powinny być umieszczane w ogrzewanych inkubatorach (temperatura zależna od masy i stanu klinicznego) Otoczenie sali porodowej powinno mieć temperaturę około 22?C dla noworodków donoszonych i 25?C dla wcześniaków. Zabiegi pielęgnacyjne powinny być wykonywane pod otwartym promiennikiem ciepła.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się pediatra, neonatolog

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)