POLECAMY

Nowotwór opon mózgowy

Jaka jest istota choroby? Oponiaki to najczęściej nowotwory łagodne jednak występują postacie atypowe oraz anaplastyczne które zaliczane są do nowotworów złośliwych.
Jakie występują objawy? Najważniejsze objawy kliniczne to bóle głowy, napady padaczkowe, neurologiczne objawy ogniskowe oraz związane z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym. Rodzaj objawów ogniskowych zależy od lokalizacji guza mózgu i mogą to być niedowłady, zaburzenia mowy, czucia lub widzenia i wiele innych.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka polega głownie na badaniach obrazowych takich jak rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa głowy. Istotne odpowiedzi co do rodzaju guza i dalszego postępowania przynosi badanie histologiczne po operacji.
Postępowanie i leczenie Podstawą jest leczenie chirurgiczne polegające na całkowitym usunięciu guza wraz z przyległą oponą twardą a nawet kością. Niekiedy operacja bywa niemożliwa ze względu na uwarunkowania anatomiczne. Wtedy ważną rolę stanowi radioterapia. Klasyczna chemioterapia jest nieskuteczna.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuję się specjalista onkolog z pomocą neurochirurga

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)