Nowotwór mózgu

Jaka jest istota choroby? Nowotwory mózgu mogą wywodzić się z różnych tkanek tego narządu. Rodzaj nowotworu i jego umiejscowienie bywają różne w zależności od wieku chorego. Do najczęstszych u dorosłych należy glejak wielopostaciowy u dzieci zaś rdzenia, wyściółczak i gwiaździak.
Jakie występują objawy? Najważniejsze objawy kliniczne to bóle głowy, napady padaczkowe, neurologiczne objawy ogniskowe oraz związane z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym. Rodzaj objawów ogniskowych zależy od lokalizacji guza mózgu i mogą to być niedowłady, zaburzenia mowy, czucia lub widzenia i wiele innych.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka polega głownie na badaniach obrazowych takich jak rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa głowy. Istotne odpowiedzi co do rodzaju guza i dalszego postępowania przynosi badanie histologiczne po operacji.
Postępowanie i leczenie Podstawą jest leczenie chirurgiczne. Często uzupełnienie stanowi radioterapia, niekiedy chemioterapia. Bardzo ważne w leczenie objawowe (obniżanie ciśnienia wewnątrzczaszkowego czy zapobieganie napadom drgawkowym).
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuję się specjalista onkolog z pomocą neurochirurga.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Jeśli średnica guza mózgu nie przekracza 4 cm to można spróbować leczyć go metodą gamma knife. Mój stryj niedawno miał zabieg w Warszawie i szybko wraca do zdrowia.