POLECAMY

Nowotwór jelita cienkiego

Jaka jest istota choroby? Najczęstsze nowotwory złośliwe jelita cienkiego to gruczolakoraki, rakowiaki oraz mięsaki gładkokomórkowe. Raki gruczołowe rozwijają się głównie w dwunastnicy i jelicie czczym, natomiast rakowiaki na ogół w jelicie krętym. Nowotwory te częściej pojawiają się u osób z chorobą Leśniowskiego i Crohna.
Jakie występują objawy? Nowotwory złośliwe jelita cienkiego objawiają się bólem brzucha, krwawieniem jelitowym oraz spadkiem masy ciała. Typowe objawy rakowiaka to: napadowe zaczerwienienie twarzy oraz biegunka wywołane wydzielaniem serotoniny przez ten nowotwór.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka opiera się na badaniu endoskopowym, endoskopii kapsułkowej, badaniu radiologicznym z kontrastem lub tomografii komputerowej.
Postępowanie i leczenie Podstawa postępowania terapeutycznego jest zabieg chirurgiczny. W przypadku chłoniaka stosuje się chemioterapię i radioterapię.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczniem nowotworów jelita grubego zajmują się onkolodzy, chirurdzy onkologiczni oraz specjalizujący się w chirurgii przewodu pokarmowego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)