Nietrzymanie stolca (Inkontynencja)

Schorzenie to polega na zmniejszonej zdolności kontrolowania oddawania gazów i stolca. Chory nie jest w stanie powstrzymać się z oddaniem stolca do odpowiedniego momentu, robi to bezwiednie, od razu gdy kał wypełni odbytnicę. Przyczyny nietrzymania stolca są różne. Jedną z nich jest wada wrodzona ośrodkowego układu nerwowego. Nietrzymanie stolca mogą powodować guzy mózgu lub stany zapalne mózgu. Nierzadko jako powikłanie operacyjnego leczenia hemoroidów występuje nietrzymanie moczu. W naturalnym procesie starzenia się uszkodzeniu ulega zwieracz odbytu w wyniku tego występuje nietrzymanie kału.

Postacie nietrzymania stolca:

  • Pierwotne nietrzymanie stolca,
  • Nietrzymanie stolca natury czuciowej,
  • Motoryczne lub ruchowe nietrzymanie stolca.

Objawy - Nietrzymanie stolca

  • biegunka,
  • uczucie parcia na stolec,
  • niekontrolowane oddawanie kału.

Leczenie - Nietrzymanie stolca

Metoda leczenia zależy od przyczyny. Jeśli przyczyną nietrzymania stolca jest wada wrodzona ośrodkowego układu nerwowego jedyne co można zrobić to założyć sztuczny odbyt w celu unikania dyskomfortu. Łagodne stany leczy się poprzez odpowiednią dietę i podawanie leków zatwardzających. Chory wykonuje ćwiczenia wzmacniające mięśniówkę odbytu. Uszkodzenia zwieracza zaopatruje się chirurgicznie. 

Dodatkowe informacje - Nietrzymanie stolca

Nietrzymanie stolca u dzieci może wystąpić jako reakcja na odrzucenie przez rodziców. Jest to nieuświadomiona agresja lub chęć zwrócenia na siebie uwagi.

Tagi: biegunka
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)