POLECAMY

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu oznacza mimowolne oddawanie moczu. Choroba polega na tym, że u danej osoby mózg traci kontrolę nad zwieraczami pęcherza moczowego, a to prowadzi do niekontrolowanego oddawania moczu. Różne są przyczyny nieotrzymania moczu. Najczęściej jest to osłabienie mięśni zwieraczy pęcherza po wysiłku, śmiechu, kaszlu, kichaniu a także w następstwie nadwagi, po porodzie lub w okresie przekwitania. Nieotrzymanie moczu może być spowodowane nadmiernym pobudzeniem nerwowym. Przyczyną oddawania moczu kroplami pomimo wypełnionego pęcherza jest przerost prostaty u mężczyzn, natomiast u kobiet guzy i mięśniaki narządów rodnych.

Podział ze względu na formę:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia,
  • odruchowe nietrzymanie moczu,
  • pozacewkowe nietrzymanie moczu.

Objawy - Nietrzymanie moczu

  • mimowolne i niekontrolowane oddawanie moczu,
  • uczucie parcia na mocz.

Leczenie - Nietrzymanie moczu

Stosuje się leczenie zachowawcze lub operacyjne. Leczenie chirurgiczne to wykonanie plastyki pochwy lub cewki moczowej oraz częściowej resekcji gruczołu krokowego (w razie jego przerostu u mężczyzn). Lekarz zleca leki antycholinergiczne, które mają znormalizować funkcjonowanie pęcherza moczowego. Chory powinien wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla. Znana jest technika feedbacku, która uczy chorego kontrolować pęcherz, który został sztucznie wypełniony płynem. Osoby cierpiące na nieotrzymanie moczu nie powinny dźwigać ciężkich rzeczy. Muszą regularnie oddawać mocz tuż zaraz po wystąpieniu uczucia parcia. Powinny unikać alkoholu i kofeiny. 

Profilaktyka - Nietrzymanie moczu

Do działań profilaktycznych zalicza się:

 

  • Regularne oddawanie moczu,
  • Przestrzeganie zasad higieny narządów płciowych,
  • Unikanie infekcji układu moczowego,
  • Aktywność fizyczną i walkę z nadwagą.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Najwazniejsza jest diagnoza lekarza. Każdy lekarz podchodzi do pacjenta bardzo indywidualnie. Jesli o leczenie chodzi to moczenie nocne może miec rózną intensywnośc oraz rózne podłoże dlatego leczenie może różnić sie u innych osób. pozdrawiam przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl
/6 lat temu
Ja miałam problem z nietrzymaniem moczu po porodzie. Brałam wtedy kapsułki Prouro, żeby ogólnie wzmocnić drogi moczowe, a poza tym ćwiczyłam mięśnie Kegla.
/7 lat temu
Chorując na nietrzymanie moczu warto zakupić urządzenie , które nazywa się Pelvexiser. Jest bardzo łatwy w użyciu, a co najważniejsze bardzo skuteczny. Można go kupić np. na www.pelvexiser.pl