POLECAMY

Nietolerancja laktozy

Na czym polega istota choroby?

Najprawdopodobniej laktozy może nie tolerować nawet 70% ludzi.

Laktoza jest cukrem złożonym występującym w mleku i pochodnych produktach. U osób nietolerujących laktozy, cukier ten nie rozkłada się do glukozy, a pozostaje w świetle jelita i absorbuje znaczne ilości wody. Przyczynia się to do ogólnego złego samopoczucia i biegunek.

Jakie są przyczyny choroby?

Nietolerancja laktozy powstaje na skutek niewystarczającej produkcji enzymu - laktazy, który rozkłada cukier mleczny do glukozy.

Wyróżnia się postać wrodzoną (u niemowląt), pierwotną (u dorosłych) oraz wtórną (przejściową lub utrwaloną) choroby. Postać wtórna pojawia się na skutek stosowania leków (antybiotyki, leki przeciwzapalne) lub towarzyszy innym chorobom (celiakia, mukowiscydoza, choroba Leśniowskiego-Crohna, alergie pokarmowe).

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Ze względu na to, że laktoza wiąże duże ilości wody w jelicie, dochodzi do zwiększenia objętości mas kałowych. Objawia się to nudnościami, wzdęciami, kurczowymi bólami brzucha, wodnistą biegunką. Objawy pojawiają się zazwyczaj 0,5 – 2 godziny po spożyciu pokarmu zawierającego laktozę. Ich intensywność jest bardzo różna.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

W diagnostyce stosuje się testy oceniające aktywność laktazy, polegające na ocenie ilości wodoru w wydychanym powietrzu. Ponadto wykonuje się badania krwi oceniające poziom glukozy po spożyciu laktozy, moczu i pH kału.

Jakie są metody leczenia?

W przypadku wrodzonego niedoboru laktazy u niemowląt, niezbędne jest żywienie dziecka mieszankę, niezawierającą laktozy. Leczenie osób dorosłych i starszych dzieci polega zastosowaniu diety. Osoba chora musi wyłączyć ze swojego jadłospisu produkty mleczne.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Pomoc można uzyskać u internisty, gastroenterologa, a w przypadku dzieci u pediatry.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
My stosujemy LaktazęPrebi i dobrze nam sie sprawdza - przez kazdym posiłkiem.
/3 lata temu
na szczescie kolaktaza jest dostępna bez recepty, również z niej korzystam, inaczej nie znioslabym płaczu mojej córeczki gdy ma kolkę :(
/3 lata temu
U nas tez wieczne kolki, takie dziwne kupki i ogolnie corcia jest niespokojna po kazdym karmieniu, moze to wlasnie nietolerancja laktozy, a ta kolaktaza jest na recepte?
POKAŻ KOMENTARZE (1)