POLECAMY

Niepłodność kobieca

Na czym polega istota zaburzenia?

Według definicji WHO o niepłodności można mówić, gdy pomimo roku regularnego współżycia z danym partnerem, bez stosowania antykoncepcji, kobieta nie zachodzi w ciążę.

Jakie są przyczyny zaburzenia?

Po 30. roku życia płodność kobiety znacznie się obniża. Trudności z zajściem w ciążę mogą być skutkiem: stresującej pracy, depresji, złej kondycji fizycznej, otyłości czy złego stylu życia przyszłej mamy. Niebagatelny wpływ na płodność kobiet mają również czynniki środowiskowe m.in. metale ciężkie, promieniowanie.

Przede wszystkim jednak do problemów z płodnością przyczyniają się choroby i zaburzenia.

Niepłodność może być wynikiem zaburzeń hormonalnych, takich jak: nadmiar prolaktyny, androgenów, hiperprolaktynemia, czy nieprawidłowe wydzielanie gonadotropin, zespół policystycznych jajników.

Wynika ona także z patologii jajników, jajowodów i macicy oraz zaburzenia układu immunologicznego.

Dowiedziono również, że kobiety cierpiące na cukrzycę, anemię, choroby tarczycy, nerek i gruźlicę mają większe trudności z zajściem w ciążę.

Jakie objawy towarzyszą zaburzeniu?

Objawem niepłodności jest niemożność zajścia w ciążę. Inne obserwowane objawy mogą dotyczyć chorób, które są przyczyną niepłodności.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować zaburzenie?

Diagnostyka niepłodności jest procesem złożonym, gdyż na niepłodność może wpływać bardzo wiele czynników. Diagnostyka obejmuje badanie ogólnolekarskie, badanie ginekologiczne, badania hormonalne i obrazowe. Lekarz może zlecić codzienny pomiar temperatury ciała, badanie moczu, krwi i wydzieliny z szyjki macicy. Konieczna może być także diagnostyka genetyczna i immunologiczna. Aby ocenić anatomię narządów rodnych niezbędne może być wykonanie USG, histeroskopii bądź laparoskopii.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie jest zależne od przyczyny niepłodności. Jeśli leczenie przyczynowe jest nieskuteczne, szansą na posiadanie potomstwa mogą być techniki wspomaganego rozrodu.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem niepłodności powinien zajmować się zespół lekarzy – ginekolog, androlog, endokrynolog. Jednocześnie przebadany powinien zostać partner kobiety starającej się o dziecko.

Na czym polega profilaktyka tego zaburzenia?

Większość przyczyn niepłodności nie jest zależna od nas. Przede wszystkim kobieta starająca się o dziecko powinna prowadzić zdrowy styl życia. W przypadku kobiet otyłych konieczne jest odchudzanie. Przyszła mama powinna zrezygnować z picia alkoholu, palenia papierosów, powinna być aktywna fizycznie i unikać stresu. Od dziecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)