Niedrożność smółkowa

Na czym polega istota choroba?

W wyniku niedoboru enzymów trzustkowych smółka jest nierozpuszczalna i zalega w świetle jelit powodując niedrożność obturacyjną. Niedobór enzymów trawiennych powodowany jest przez uszkodzenia przewodów trzustkowych w przebiegu mukowiscydozy.

Jakie są przyczyny choroby?

Schorzenie pojawia się w przebiegu mukowiscydozy.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Prosta niedrożność smółkowa objawia się między 24 a 48 godziną życia wzdęciem powłok brzusznych, bakiem pasażu jelitowego oraz wymiotami o zielonożółtej treści. Jeżeli dochodzi do perforacji i zapalenia otrzewnej objawy narastają gwałtownie, dziecko jest w ciężkim stanie, mogą dołączyć zaburzenia oddychania, krążenia i metaboliczne.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

W badaniu radiologicznym stwierdza się rozdęcie górnego odcina jelita cienkiego, poziomy płynów oraz w przypadku perforacji wolne powietrze w jamie brzusznej.

Jakie są metody leczenia?

Stosuje się leczenie zachowawcze i operacyjne. W nie powikłanych przypadkach stosuje się wlew doodbytniczy z gastrografiny (lub innych środków kontrastowych), płynoterapię oraz antybiotykoterapię. Przy nieskuteczności leczenia zachowawczego lub przy podejrzeniu perforacji konieczne jest leczenie operacyjne.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się chirurg dziecięcy.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Ze względu na występowanie schorzenia w przebiegu mukowiscydozy trudno wskazać sposoby profilaktyki niedrożności smułkowej.Schorzenie jest pierwszym i najczęściej występującym objawem mukowiscydozy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)