POLECAMY

Niedożywienie w ciąży

Jaka jest istota choroby? Jest to niedobór składników pokarmowych w czasie ciąży. Niedożywienie w ciąży może wynikać z niedostatecznego przyjmowania pokarmów przez ciężarną w związku z obawą przed przybraniem na masie ciała. Tego typu zaburzenia zazwyczaj mają podłoże psychiczne. Niedożywienie może również być spowodowane chorobami ogólnoustrojowymi ciężarnej jak nadczynność tarczycy, niewydolność kory nadnerczy, choroby pasożytnicze, zespół złego wchłaniania, choroby żołądka i jelit, przewlekłe choroby zakaźne jak AIDS. Może także wynikać z ubóstwa i ciężkiej sytuacji życiowej. Zdarza się niedożywienie, jako powikłanie niepowściągliwych wymiotów ciężarnych.
Jakie występują objawy? Głównym objawem jest niedostateczny przyrost masy ciała w ciąży.
Szczegóły diagnostyki Należy wykonać morfologię krwi, pomiar wagi ciała, obejrzeć skórę i włosy. W pierwszej kolejności należy wykluczyć niedostateczne przyjmowanie pokarmów w dalszej poszukiwać przyczyn organicznych tego stanu.
Postępowanie i leczenie Niedożywienie matki może skutkować poronieniem ciąży, wadami wrodzonymi u noworodka a nawet martwym urodzeniem. Kobietę ciężarną z niedożywieniem należy otoczyć szczególną opieką i wyrównać niedobory pokarmowe.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Zajmuje się tym ginekolog- położnik

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Od kiedy to zaburzeniami odzywiania lub niedozywieniem zajmuje się ginekolog. Myślałam, że dietetyk