POLECAMY

Niedożywienie białkowo-energetyczne

Na czym polega istota choroby?

Prawidłowy sposób żywienia gwarantuje utrzymanie prawidłowej równowagi między składnikami dostarczanymi do organizmu, a zapotrzebowaniem na nie tkanek. Kiedy dochodzi do zachwiania równowagi dochodzi do rozwoju zespołów niedoborowych.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyną niedożywienia białkowo-energetycznego jest spożywanie niedostatecznej ilości pożywienia. W zależności od ilości niedoborów pokarmowych wyróżnia się 3 stopnie niedożywienia – łagodny, umiarkowany i ciężki. Niedobór pokarmowy jest przyczyną postępującego zubożenia tkankowego, a następnie zmian biochemicznych, zaburzeń czynnościowych, wczesnych zmian histologicznych, a w końcu objawów klinicznych.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Początkowe objawy są nieswoiste. Najbardziej zauważalnym objawem niedożywienia jest zmniejszenie masy ciała, które może sięgać 50%. U dzieci obserwuje się zahamowanie rozwoju. Ponadto stwierdza się objawy związane z brakiem witamin i mikroelementów, niedokrwistość, zaniki mięśniowe, suchą twardą skórę, cechy uszkodzenia narządów (wątroby, serca), apatię, senność, drażliwość, osłabienie odporności.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Stwierdza się nieprawidłowości w badaniach morfologii krwi, biochemicznych i innych. Konieczne jest wykluczenie innych przyczyn niż niedobory pokarmowe.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie polega na powolnym uzupełnianiu niedoborów żywnościowych.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Pomoc można uzyskać u internisty i pediatry.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Profilaktyka polega na odpowiednim zbilansowaniu diety, dostosowanej do stanu zdrowia, aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)