Niedokrwistość z niedoboru żelaza (niedokrwistość syderopeniczna, niedokrwistość mikrocytarna)

Niedokrwistość z niedoboru żelaza to jedna z najczęściej występujących u dzieci niedokrwistości niedoborowych. Niedokrwistość syderopeniczna dotyka również dorosłych. Żelazo to ważny składnik hemoglobiny i enzymów tkankowych. Niedokrwistość syderopeniczna ma związek z szybkim tempem wzrostu dziecka i niedoborem żelaza w pożywieniu. Na niedobór żelaza narażone są dzieci przedwcześnie urodzone, bliźniaki oraz dzieci, których mamy w okresie ciąży miały niedokrwistość. Ryzyko niedokrwistości z niedoboru żelaza w takiej sytuacji wynika z tego, że niemowlęta te nie mają zapasu żelaza. Bowiem  magazynowanie żelaza w wątrobie u płodu następuje w ostatnich tygodniach ciąży. Do rozwoju niedokrwistości z niedoboru żelaza może dojść w okresie pokwitania (dojrze wania płciowego). W tym okresie zapotrzebowanie na żelazo jest duże z powodu skoku wzrostowego. Przyczyną niedokrwistości z niedoboru żelaza jest również utrata krwi np. w chorobie wrzodowej, w obfitym miesiączkowaniu. Czas w którym zwiększa się ryzyko niedokrwistości syderopenicznej to okres ciąży i karmienia piersią. Ścisła dieta wegetariańska, polipy jelita grubego lub nowotwór jelita grubego również może być przyczyną niedokrwistości mikrocytarnej. Bowiem schorzenia przewodu pokarmowego są przyczyną przewlekłych krwawień.        

Objawy - Niedokrwistość z niedoboru żelaza

 • brak łaknienia,
 • spaczony smak tzw. pica (zachcianka na kredę, papier itp.),
 • blada skóra,
 • „zajady” w kącikach ust,
 • łatwe męczenie się,
 • drażliwość,
 • kruche paznokcie,
 • łamliwość włosów,
 • przyśpieszona czynność serca,
 • szorstka skóra,
 • pieczenie w przełyku,
 • powiększona wątroba (rzadko),
 • powiększona śledziona (rzadko).

Leczenie - Niedokrwistość z niedoboru żelaza

Rozpoznanie choroby następuje po wykonaniu dokładnego badania krwi obwodowej. Wynik wskazuje obniżenie hemoglobiny oraz zmniejszenie wskaźników czerwonokrwinkowych (np. średnia objętość krwinki, średnia masa hemoglobiny w krwince). Krwinki czerwone wykazują hipochromię. Oznacza to, że jest w nich mniejsza ilość hemoglobiny. W przypadku zaawansowanej niedokrwistości syderopenicznej krwinki czerwone przypominają obrączkę (jakby były puste w środku). Dodatkowo wykonuje się badanie poziomu żelaza oraz ferrytyny. Ferrytyna to białko, które magazynuje zapasy żelaza. Ferrytyna znajduje się przede wszystkim w wątrobie. W niedokrwistości mikrocytarnej poziom żelaza i poziom ferrytyny jest niski. W leczeniu anemii z niedoboru żelaza stosuje się preparaty żelaza. Najczęściej są to preparaty doustne. U niemowląt stosuje się żelazo w postaci zawiesiny u starszych dzieci w postaci drażetek. Leczenie trwa około 3 miesięcy. Po podawaniu żelaza przez 10 dni warto wykonać kontrolne badanie krwi obwodowej. W przypadku zaburzeń wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego można stosować żelazo pozajelitowo (dożylnie). W zaniedbanych przypadkach niedokrwistości syderopenicznej prowadzi się leczenie krwią. W wielu przypadkach dodatkowo podaje się kwas foliowy oraz witaminę B6. Oprócz uzupełniania niedoborów przede wszystkim należy usunąć przyczynę niedoboru żelaza np. leczenie wrzodów dwunastnicy (są przyczyną utraty krwi).      

Profilaktyka - Niedokrwistość z niedoboru żelaza

Stosowanie produktów bogatych w żelazo (otręby pszenne, wątróbka, orzechy laskowe, rodzynki, buraki, kasza gryczana, cielęcina, żółtka jaj).

Stosowanie suplementów żelaza u osób narażonych na jego niedobór np. wegetarianie, kobiety ciężarne (przed rozpoczęciem suplementacji należy wykonać badanie morfologii krwi).

Stosowanie witaminy B6, kwasu foliowego oraz witaminy C (ułatwia wchłanianie żelaza).

Profilaktyczne podawanie żelaza wcześniakom, niemowlętom po konflikcie serologicznym, oraz noworodkom z ciąż mnogich.       

Dodatkowe informacje - Niedokrwistość z niedoboru żelaza

Preparatów żelaza nie należy stosować gdy u osoby stwierdzono zakażenie. W takim przypadku żelazo nie jest wbudowywane do krwinek. Pierwszym etapem leczenia jest likwidacja zakażenia a drugim- uzupełnienie niedoboru żelaza. Przy przyjmowaniu żelaza stolce mogą mieć ciemną barwę. Dzieciom warto podawać żelazo przez słomkę i zaraz po tym nakazać dziecku przepłukanie jamy ustnej wodą (zapobiega przebarwieniom zębów).   

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Jeżeli musicie przyjmować suplementy żelaza, to pytajcie w aptece o takie, które w swoim składzie maja żelazo hemowe- pochodzenia zwierzęcego, które jest nieporównywalnie lepiej przyswajane przez organizm niż żelazo niehemowe, które jest w większości preparatów. Warto zwrócić na to uwagę