POLECAMY

Niedokrwistość w przebiegu chorób przewlekłych

Jaka jest istota choroby? Przyczynami choroby są zakażenia bakteryjne, pasożytnicze i grzybicze, nowotwory złośliwe, choroby autoimmunologiczne oraz przewlekłe zakażenia układu moczowego. Nadmierne pobudzenie limfocytów skutkuje zmniejszeniem wytwarzania przez szpik erytrocytów oraz ograniczeniem dostępności żelaza dla procesów krwiotwórczych. Ponadto w chorobie obserwuje się skrócenie czasu przeżycia krwinek czerwonych.
Jakie występują objawy? Objawy niedokrwistości pojawiają się zazwyczaj po kilku miesiącach trwania choroby podstawowej i zależą od jej nasilenia. Obserwuje się typową dla wszystkich niedokrwistości łatwą męczliwość, osłabienie, bladość powłok, szybką czynność serca i trudności z koncentracją i pamięcią. Dodatkowo stwierdza się objawy choroby podstawowej.
Szczegóły diagnostyki We krwi stwierdza się typowe dla niedokrwistości cechy – obniżenie stężenia hemoglobiny, spadek hematokrytu. Ponadto nieprawidłowe mogą być wyniki innych badań, zależnie od choroby podstawowej.
Postępowanie i leczenie Leczy się przede wszystkim chorobę podstawową. W ciężkich przypadkach przetacza się masę erytrocytarną, a niekiedy zachodzi potrzeba podawania erytropoetyny.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Pomoc można uzyskać przede wszystkim u internisty. W zależności od choroby podstawowej, pacjenci mogą być kierowani do innych specjalistów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)