POLECAMY

Niedobór witaminy A

Na czym polega istota choroby?

Witamina A wchodzi w skład rodopsyny, barwnika znajdującego się w siatkówce oka. Zapewnia również prawidłowy wygląd skóry i wpływa na syntezę białek, lipidów i hormonów tarczycy, zwiększa oporność na zakażenia.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyną niedoboru witaminy A może stać się spożywanie ubogich w nią pokarmów.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Objawy niedoboru witaminy A są różnorodne i obejmują wysychanie nabłonków rogówki i spojówek, kruchość paznokci, suchość skóry, łysienie plackowate, brak apetytu, „kurza ślepota”, zahamowanie wzrostu, łuszczycę, trądzik, skłonność do biegunek, złe samopoczucie.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Rozpoznanie ustala się w oparciu o dokładny wywiad, a także wykonuje się badanie okulistyczne.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie polega na uzupełnieniu niedoboru witaminy A w postaci preparatów farmakologicznych oraz wzbogaceniu diety w pokarmy zawierające duże jej ilości. Bogatym źródłem witaminy A jest tran, wątróbka, marchew.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Pomoc można uzyskać u lekarza rodzinnego i internisty, a także okulisty.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Witamina A występuje zarówno w  produktach pochodzenia roślinnego, w postaci prowitaminy beta-karotenu, jak i zwierzęcego, w postaci retinolu. Beta karoten występuje szczególnie w czerwonych i żółtych owocach oraz warzywach. Natomiast retinol w wątróbce, tranie i produktach mlecznych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
ja miałam problem z oczami, z ich zmęczeniem. próbowałam suplementu i mogę polecić. zażywałam trzy różne i najlepszy efekt przyniósł lutax amd plus. co prawda witaminy A nie ma w swoim składzie, ale jest bogaty w luteinę, wit C i E, wyciąg z borówki, cynk i miedź. jest to naprawdę dobry suplement. ja polecam :)
/4 lata temu
ja dbam o mój wzrok za pomocą suplementacji. stosuję lutax amd plus. zawiera potrzebne witaminy i naprawdę działa, na mnie zadziałał
/4 lata temu
ja zaczęłam mieć zimą problem z oczami. gorzej widziałam. stosowałam wtedy tabletki lutax amd plus. super mi pomogły. ale słyszałam że przebywanie na dworze dobrze robi oczom. teraz idzie wiosna, to wypróbuję ten sposób, ale jakby co to tabletki zawsze są w zasięgu ręki :)