POLECAMY

Niedobór tiaminy

Na czym polega istota choroby?

Witamina B1 jest istotnym czynnikiem w reakcjach spalania węglowodanów w komórkach. Szczególnie ważną rolę pełni witamina B1 w czynnościach i regeneracji systemu nerwowego. W wyniku niedoboru witaminy B1 dochodzi do nadmiernego gromadzenia się toksycznego kwasu pirogronowego, będącego produktem niecałkowitego spalania glukozy. Kwas pirogronowy uszkadza tkankę nerwową, włośniczki , co prowadzi do stanu zapalnego.

 Jakie są przyczyny choroby?

Najczęstszą przyczyną niedoboru tiaminy jest jej niedostateczna zawartość w diecie. Z innych przyczyn wymienić należy alkoholizm oraz nowotwory.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

W początkowych okresach niedoboru tiaminy obserwuje się niespecyficzne chudnięcie, drażliwość. Długotrwały niedobór prowadzi do choroby beri-beri, objawiającej się porażeniami (zwłaszcza nóg), objawami ze strony układu krążenia (powiększeniem serca, przyspieszeniem rytmu, obrzękami) i zapaleniem nerwów, a także osłabieniem lub zniesieniem odruchów. U alkoholików z niedoborem tiaminy może rozwinąć się tzw. encefalopatia Wernickego.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Stwierdza się obniżone stężenie witaminy B1 we krwi.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie obejmuje suplementację brakującej witaminy. Z reguły podaje się 100 mg na dobę w zastrzykach przez pierwszych 7 dni, a następnie 10 mg na dobę doustnie.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Niedobór tiaminy leczy się u lekarza rodzinnego, internisty i neurologa.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

W ramach profilaktyki niedoborów wynikających z niedoboru witaminy B1 należy spożywać pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe, wołowinę drożdże i orzechy, które są źródłem tiaminy.

Oprócz tego należy ograniczyć picie kawy, herbaty i alkoholu, które zwiększają wydalanie tiaminy.

Jakie leki są zalecane w tej chorobie?

Zazwyczaj zaleca się suplementację witaminą B1.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)