POLECAMY

Niedobór selenu

Jaka jest istota choroby? Selen odgrywa w organizmie rolę ochronną w stosunku do białek, lipidów, kwasów nukleinowych i błon komórkowych, chroniąc je przed działaniem utleniaczy, a także bierze udział w prawidłowym działaniu hormonów tarczycy. Przyczyną niedoboru tego pierwiastka jest najczęściej zbyt mała jego zawartość w pożywieniu. Ma to związek z rejonem geograficznym i niską zawartością selenu w glebie na terenach uprawnych.
Jakie występują objawy? Objawy niedoboru selenu są różnorodne. Należą do nich: zaburzenia widzenia, podatność na infekcje, otępiałość umysłowa, zaburzenia czynności serca, łamliwość paznokci, dolegliwości ze strony mięśni i stawów.
Szczegóły diagnostyki Rozpoznanie ustala się w oparciu o wyniki oznaczenia stężenia selenu w surowicy.
Postępowanie i leczenie Leczenie polega na wzbogaceniu diety w produkty będące źródłem selenu oraz suplementację doustną tego minerału. Duże znaczenie ma odpowiednio wysokie spożycie selenu przez kobiety ciężarne, gdyż jego niedobór może być przyczyną ciężkich wad u płodu.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem niedoboru selenu zajmują się interniści. W przypadku objawów ze strony tarczycy konieczna jest wizyta u endokrynologa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)