POLECAMY

Niedobór pirydoksyny (witaminy b6)

Jaka jest istota choroby? Witamina B6 bierze udział w przemianie aminokwasów, tłuszczów i węglowodanów, umożliwia magazynowanie energii, uczestniczy w tworzeniu enzymów, hormonów, hemoglobiny, uczestniczy w powstawaniu prostaglandyn, ma wpływ na ciśnienie krwi, skurcze mięśni, pracę serca, prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz zwiększa odporność organizmu.
Jakie występują objawy? Objawy niedoboru pirydoksyny obejmują zmiany skórne, podobnie jak w innych awitaminozach witamin z grupy B, obwodową neuropatię, zmiany osobowości (m.in. depresję), a u dzieci także biegunkę, drgawki i niedokrwistość oraz uszkodzenie płytek krwi. Niedobór pirydoksyny zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Szczegóły diagnostyki Stwierdza się obniżone stężenie pirydoksyny w surowicy krwi. Nieprawidłowy może być także obraz morfologii krwi obwodowej.
Postępowanie i leczenie W leczeniu stosuje się doustną suplementację pirydoksyny, zwykle w dawkach 100 – 200 mg na dobę. Duże dawki pirydoksyny działają toksycznie na układ nerwowy.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem niedoboru pirydoksyny zajmuje się internista, neurolog i dermatolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)