POLECAMY

Neuropatia samoistna i dziedziczna

Na czym polega istota choroby?

Dziedziczne neuropatie prowadzą do pogłębiającego się uszkodzenia nerwów na skutek obecności wadliwych genów. Często dotykają kilka osób w rodzinie. Należą do nich: choroba Charcot-Marie-Tooth, neuropatia przerostowa, choroba Refsuma. Neuropatia samoistna polega na zaburzeniu czynności nerwów bez uchwytnej przyczyny.

Jakie są przyczyny choroby?

Neuropatia dziedziczna ma podłoże genetyczne, przyczyna neuropatii samoistnej nie jest znana.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Objawy pojawiają się powoli i stopniowo ulegają nasileniu. Dochodzi do osłabienia czucia bólu, dotyku i temperatury, osłabienia i zaniku mięśni, deformacji stawów, stóp oraz pleców. Często towarzyszą temu inne objawy uszkodzenia układu nerwowego (np.: drżenie, głuchota, utrata węchu) oraz innych narządów (np. rybia łuska).

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Do badań diagnostycznych należy elektroneurografia oraz badania genetyczne.

Jakie są metody leczenia?

Największe znaczenie ma rehabilitacja. Rokowanie jest zwykle niepomyślne.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się neurolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Neuropatia objawia się u mnie przeszywającym bólem, który obejmuje całą połowę twarzy… to takie uczucie, która uniemożliwia mi normalne funkcjonowanie… Męczę się z tym od trzech lat. Planuję w niedługim czasie skorzystać z poradni leczenia bólu. Poważnie zastanawiam się nad Centrum Medycznym Carolina, bo słyszałam, że mają serię nowoczesnych zabiegów… jak myślicie?