Neuropatia międzyżebrowa, mnogie zapalenie pojedynczych nerwów

Na czym polega istota choroby?

Neuropatia międzyżebrowa jest chorobą, w której dochodzi do uszkodzenia nerwów biegnących międzyżebrzami, opasujących klatkę piersiową od kręgosłupa do mostka. Mnogie zapalenie pojedynczych nerwów to neuropatia dotykająca co najmniej 2 różne nerwy.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyną tych chorób bywa guzkowe zapalenie tętnic, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Główne objawy choroby to ból, mrowienie, drętwienie, osłabienie czucia bólu, dotyku i temperatury w miejscach charakterystycznych dla danego nerwu. Może dochodzić do osłabienia i zaniku mięśni, utrudnienia oddychania.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

W celu zdiagnozowanie chorób wykonuje się elektroneurografię.

Jakie są metody leczenia?

O ile to możliwe, leczenie polega na usunięciu przyczyny choroby (np. glikokortykosteroidy w toczniu rumieniowatym). Stosuje się też leki uśmierzające ból, np. karbamazepinę oraz rehabilitację.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się neurolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/6 lat temu
Przez cały dzień kłuło mnie podczas wdechu, aż w końcu granica przy wdechu prawie uniemożliwiała oddychanie. Na pogotowiu dali jakiś lek (chyba rozluźniający mięśnie) i trochę przeszło, ale następnego dnia już nie mogłam się ruszać. Jakiś inny lekarz przepisał leki i maść i mam nadzieje, że to pomoże...
/6 lat temu
przy neuropatii ból po lekach nie przechodzi, dostaje się leki przeciwzapalne i się odpoczywa w domu, bo niby jak normalnie funkcjonować w takim stanie?...ciągły, piekący ból przerywany jest ostrym i kłującym bólem.
/7 lat temu
Witam, od kilku dni mam takie bóle, razem z biegunką... Poszłam do lekarza i dowiedziałam się że jest to zapalenie nerwów międzyżebrowych, po zażyciu leków przeciwbólowych przeszło ale nadal czuję że coś tam się dzieje ( lekki ból), dziwię się troche że zamiast mi wypisac skierowanie na jakieś dalsze badania zostałam wysłana do domu .