POLECAMY

Nefropatia nadciśnieniowa

Na czym polega istota choroby?

Długotrwałe nadciśnienie tętnicze może powodować zmiany w budowie drobnych tętniczek nerki, niezwykle istotnych dla jej prawidłowego funkcjonowania. Dochodzi do kłębuszkowego zapalenia nerek, a wtórnie do niewydolności nerek wymagającej stosowania dializ.

Jakie są przyczyny choroby?

Nadciśnienie tętnicze to obciążenie dla wszystkich tętnic naszego organizmu. Źle kontrolowane nadciśnienie powoduje zwiększone napięcie ścian obwodowych naczyń, w tym naczyń nerkowych. Stan zwiększonego oporu obwodowego nie jest jednak fizjologiczny – długotrwałe oddziaływanie nadciśnienia powoduje trwałą przebudowę śródbłonka i błony mięśniowej tętnic. W ten sposób dochodzi do uszkodzenia naczyń, a uszkodzenie naczyń to uszkodzenie narządu, które zaopatrują.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Choroba długo przebiega bezobjawowo. Niewydolność nerek narasta powoli przez wiele lat i dopiero w zaawansowanym stadium daje o sobie znać. Za osłabieniem wydolności nerek przemawiają: osłabienie, męczliwość, częstomocz lub bezmocz, obrzęki i niewydolność krążenia. Z czasem mogą pojawić się objawy dotyczące niemal każdego układu i narządu.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Najważniejszy jest miarodajny pomiar ciśnienia tętniczego. Miarodajny to taki, którego wynik jest identyczny w dwóch niezależnych pomiarach, w pozycji siedzącej lub leżącej, po wykluczeniu nadciśnienia stresowego („białego fartucha”). Ciśnienie tętnicze powyżej 140/90 kwalifikuje się do rozpoznania nadciśnienia. Do sprawdzenia stopnia wydolności nerek bada się poziom mocznika i kreatyniny w surowicy, klirens kreatyniny oraz ilość białka w moczu (białkomocz).

Jakie są metody leczenia?

Konieczne jest przeciwdziałanie zmianom chorobowym w nerkach poprzez walkę z białkomoczem oraz leczenie nadciśnienia. W tym celu na równi skuteczne (ale nie wymienne – nie można rezygnować z leczenia kosztem diety) jest leczenie dietetyczne i zmiana stylu życia oraz leczenie farmakologiczne. Jeśli doszło do schyłkowej niewydolności nerek, patologiczne zmiany w nerkach są już nieodwracalne i potrzebne są dializy lub przeszczepienie nerki.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem nefropatii nadciśnieniowej i przewlekłej niewydolności nerek zajmuje się nefrolog. Samym nadciśnieniem zajmuje się kardiolog. To on powinien leczyć nasze podwyższone ciśnienie i zapobiegać powikłaniom w postaci nefropatii. Musimy dać mu jednak szansę na działanie – konieczne są regularne wizyty kontrolne i systematyczne przyjmowanie leków.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Profilaktyka nefropatii nadciśnieniowej, to przede wszystkim profilaktyka nadciśnienia tętniczego lub dobra kontrola ciśnienia, przy rozpoznanej chorobie. Do najważniejszych działań należą: utrzymywanie prawidłowej masy ciała, ograniczenie spożycia soli w diecie, rzucenie nałogów (nikotynizm, alkoholizm), regularna aktywność fizyczna.

Jakie leki są zalecane w tej chorobie?

Leki stosowane w nefropatii nadciśnieniowej są takie same jak w leczeniu nadciśnienia: beta-blokery, blokery kanału wapniowego, antagoniści konwertazy angiotensyny (ACE-I), leki moczopędne i inne leki hipotensyjne. W celu zwalczania niewydolności nerek konieczne jest zmniejszenie białkomoczu, w którym zastosowanie znajdują ACE-I (enalapril, lizinopril).

Gdzie szukać wsparcia?

Jeżeli wiesz, że masz podwyższone ciśnienie tętnicze, ale nigdy nie leczyłeś się z tego powodu - udaj się do swojego lekarza rodzinnego, który zaplanuje dalsze postępowanie. Jeżeli leczysz się na nadciśnienie, ale wartości twojego ciśnienia wciąż przekraczają 140/90 – udaj się do swojego kardiologa. Jest to poziom ciśnienia za wysoki, wciąż toksyczny dla naszych nerek.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)