Nefropatia analgetyczna

Jaka jest istota choroby? Niesteroidowe leki przeciwzapalne (kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, itp.) przyjmowane w dużych dawkach i przez długi czas (latami) mogą prowadzić do rozwoju niezapalnego śródmiąższowego zapalenia nerek, które w znacznym odsetku przypadków doprowadza do przewlekłej niewydolności nerek.
Jakie występują objawy? Symptomy choroby są typowe dla przewlekłej niewydolności nerek. Przez długi czas może ona przebiegać bezobjawowo, z czasem pojawiają się objawy ze strony wszystkich układów i narządów.
Szczegóły diagnostyki Konieczne są badania krwi i moczu. Charakterystyczne dla nefropatii analgetycznej zmiany mogą być wykryte w badaniu histopatologicznym (biopsji nerki).
Postępowanie i leczenie Podstawą leczenia choroby jest zaprzestanie przyjmowania leków, które doprowadziły do jej rozwoju. Leczenie przewlekłej niewydolności nerek to przede wszystkim eliminacja czynników ryzyka jej progresji (leczenie nadciśnienia tętniczego, zaburzeń gospodarki lipidowej i węglowodanowej, zaprzestanie palenia tytoniu) oraz leczenie powikłań. W zaawansowanych stadiach choroby konieczne jest leczenie nerkozastępcze (dializoterapia), przeszczep nerki.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się specjalista nefrolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)