Nagniotki

Clavus

Nagniotki powstają jako reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk. Nagniotek to okrągłe stwardnienie skóry, które najczęściej powstaje na stopach (okolice pięty, podeszwowa strona palców oraz łuk stopy). Nagniotki powstają w wyniku nadmiernego rogowacenia skóry. Czasami dzieje się tak, że warstwa rogowa, która nie może się oddzielić, powoduje powstanie rdzenia wnikającego w skórę, zwiększając ból. Przyczyną powstawania nagniotków jest noszenie niewygodnego obuwia (za małe, za ciasne) lub niedbały chód. Nagniotki mogą powstawać gdy śródstopie nie jest prawidłowo wysklepione. Do powstawania nagniotków przyczyniają się zniekształcenia palców np. jeden palec nachodzi na drugi.

Objawy - Nagniotki

  • miejscowe stwardnienie skóry,
  • ból podczas chodzenia,
  • zaczerwieniona tkanka wokół nagniotka,
  • uczucie dyskomfortu w ciasnych butach,
  • świąd wokół nagniotka,
  • czop rogowy na nagniotku.

Leczenie - Nagniotki

Można zastosować specjalny plaster lub maść przeciw nagniotkom. Maść rozmiękcza zrogowaciałą skórę, którą można usunąć warstwowo. Dolegliwości łagodzą kąpiele z dodatkiem kwasu borowego. Gdy przyczyną nagniotka był nieprawidłowy chód (często u dzieci) należy zastosować specjalne ćwiczenia lecznicze. Jeśli takie postępowanie jest nieskuteczne pozostaje drobny zabieg operacyjny.

Profilaktyka - Nagniotki

Unikanie za ciasnych butów oraz skarpet i rajstop. Stosowanie profilowanych wkładek ortopedycznych w przypadku niedostatecznej wysokości śródstopia. Noszenie butów z dobrze dobranym noskiem (nie zbyt wąskim).

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)