POLECAMY

Nagminne porażenie dziecięce

Jaka jest istota choroby? Ostre nagminne porażenie dziecięce, zwane również chorobą Heinego-Medina, jest wirusową chorobą zakaźną.Może przebiegać bezobjawowo, jako nieżyt górnych dróg oddechowych lub dając objawy "grypy jelitowej". Najgroźniejszą postacią jest jednak postać porażenna prowadząca do porażeń i grożąca trwałym kalectwem. Wirus szerzy się zazwyczaj drogą pokarmową, możliwe są też zakażenia drogą kropelkową(ale tylko przez 2-4 dni na początku choroby)
Jakie występują objawy? W postaci porażennej może dojść do porażenia mięśni kończyn dolnych, czasem górnych i tułowia(mięśnie oddechowe). W innych postaciach choroby dochodzi do wystąpienia objawów neurologicznych, zaburzeń mowy, porażeń nerwów czaszkowych. Najgroźniejsza jest tzw. postać opuszkowa, która zajmuje ośrodki krążeniowe i oddechowe w mózgu. Porażenia zaczynają się ostro, ale mogą też rozwijać się etapowo w ciągu 2-3 tygodni.
Szczegóły diagnostyki W diagnostyce choroby wykonuje się pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego ważne jest wyizolowanie wirusa z pobranego płynu, krwi lub kału oraz badania serologiczne.
Postępowanie i leczenie Nie istnieje swoiste leczenie przeciwko temu wirusowi, leczenie jest wyłącznie objawowe. Ważne jest wczesne rozpoczęcie rehabilitacji. Główną rolę w zapobieganiu tej chorobie odgrywają szczepienia ochronne.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)