POLECAMY

Nadżerka części pochwowej szyjki macicy

Na czym polega istota choroby?

Terminem „nadżerka części pochwowej szyjki macicy” określana jest zmiana typu nabłonka – z prawidłowego, wielowarstwowego płaskiego na gruczołowy. Ten rodzaj nadżerki występuje u co czwartej kobiety.

Jakie są przyczyny choroby?

Główną rolę w powstawaniu nadżerek odgrywają zaburzenia hormonalne, zakażenia bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze, urazy i otarcia. Może się ona pojawić po porodzie. Na jej powstanie wpływa stosowanie globulek i pianek dopochwowych ze środkiem plemnikobójczym. Na nadżerkę chorują częściej kobiety, które często zmieniają partnerów seksualnych.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Nadżerki zwykle nie powodują występowania żadnych dolegliwości - wykrywane są przypadkowo podczas rutynowego badania ginekologicznego. Objawami (jeśli się takie pojawią) są plamienia po stosunku seksualnym, krwawienia międzymiesiączkowe, upławy (zwłaszcza, gdy nadżerce towarzyszy infekcja). Nadżerce mogą również towarzyszyć bóle krzyża i bóle podbrzusza.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Diagnostyka obejmuje badanie ginekologiczne we wziernikach, badanie kolposkopowe z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. W przypadku podejrzenia zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego, wykonuje się posiew. Bardzo ważna jest ocena, czy nadżerka nie jest stanem przednowotworowym bądź też rakiem szyjki macicy. Występują trzy rodzaje nadżerek: nadżerka prawdziwa, nadżerka rzekoma i nadżerka w stanach przednowotworowych.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie jest konieczne w przypadku nadżerek dużych i objawowych. Nadżerkę usuwa się za pomocą krioterapii, laseroterapii czy elektrokoagulacji. Małe nadżerki, zwłaszcza u młodych kobiet są na ogół jedynie obserwowane, gdyż mogą samoistnie ustąpić. Leczenia wymagają oczywiście również stany przednowotworowe i rak szyjki macicy.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem nadżerek zajmuje się ginekolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Aby uniknąć powstania nadżerki trzeba prawidłowo dbać o higienę intymna. Najlepiej jest mieć stałego partnera seksualnego i nie stosować chemicznych środków antykoncepcyjnych. Wszystkie infekcje narządów rodnych powinny być leczone. Nie należy zapominać o konieczności wykonywania badań cytologicznych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 lat temu
tak to prawda co piszecie bo moja znajoma tez to miała jest po zabiegu i bardzo dobrze sie czuje
/6 lat temu
nie wystarczy tylko dbac o odpowiednia higienę, dobrze też zadbać o odpowiednią florę bakteryjną okolic intymnych, ja stosuje provag, to bakterie kwasu mlekowego skuteczne bo ze szczepów polskich kobiet, do tego są doustne dla mnie bardzo wygodne
/6 lat temu
nie wystarczy tylko dbac o odpowiednia higienę, dobrze też zadbać o odpowiednią florę bakteryjną okolic intymnych, ja stosuje provag, to bakterie kwasu mlekowego skuteczne bo ze szczepów polskich kobiet, do tego są doustne dla mnie bardzo wygodne