POLECAMY

Nadczynność przytarczyc

Na czym polega istota choroby?

 Jest to choroba, w której dochodzi do wzmożonego wydzielania parathormonu przez przytarczyce. Nadczynność przytarczyc dzielimy na pierwotna i wtórną.  

Jakie są przyczyny choroby?

Pierwotna nadczynność przytarczyc może być spowodowana przez obecność łagodnego gruczolaka lub przerost przytarczyc. Rzadziej jest ona wynikiem nowotworu. Aktywny hormonalnie gruczolak wydziela parathormon, który stymuluje uwalnianie wapnia z kości i jego wchłanianie w jelitach.

Wtórna nadczynność przytarczyc może być spowodowana przez upośledzone wchłanianie wapnia z jelit lub u chorych na niewydolność nerek w wyniku przewlekłej mocznicy.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Obraz kliniczny choroby zależy od stopnia nasilenia. Objawy podmiotowe są niespecyficzne – osłabienie, męczliwość, depresja, bóle kostno-stawowe i mięśniowe, nawrotowa kamica nerkowa, choroba wrzodowa żołądka, ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki, kamica dróg żółciowych, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, niedokrwistość oporna na leczenie.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Aby zdiagnozować chorobę, należy wykonać badania biochemiczne. Zarówno we krwi, jak i w moczu obserwuje się nieprawidłowe stężenia wapnia, fosforanów i magnezu. Diagnostyka obejmuje również oznaczenie stężenia parathoromu we krwi i badanie ultrasonograficzne przytarczyc. W przypadku zaawansowanej choroby wykonuje się RTG kości.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie nadczynności przytarczyc spowodowanej obecnością gruczolaka polega na jego operacyjnym usunięciu. Leczenie farmakologiczne obejmuje hamowanie nadmiernego wydzielania parathormonu. Niekiedy lekarz zaleca  przyjmowanie preparatów witaminy D3 oraz wapnia. Podawane są również diuretyki oraz hormon kalcytonina.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem nadczynności przytarczyc zajmuje się endokrynolog.

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)