POLECAMY

Mononukleoza zakaźna


Na czym polega istota choroby?

Wirus Epsteina-Barr, spokrewniony z takimi patogenami jak CMV, wirus opryszczki zwykłej czy wirus ospy wietrznej przenosi się wraz z wydzielinami, np. śliną. Z tego też powodu mononukleoza zakaźna bywała nazywana chorobą pocałunków, co potwierdza fakt, że choroba dotyka przede wszystkim osób młodych.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyną choroby jest wirus Epsteina-Barr, którym można się zarazić poprzez ślinę lub wydzielinę z nosa osoby chorej. Mononukleozą można się też zarazić używając przedmiotów należących do chorego.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Infekcja daje typowy obraz kliniczny będący jednak czasem mylony z anginą paciorkowcową. Charakterystyczna jest wysoka gorączka i białe naloty na powiększonych migdałkach podniebiennych. W przebiegu zakażenia dochodzi do powiększenia się węzłów chłonnych, wątroby i czasem śledziony. Jeżeli przy podejrzeniu anginy podany został antybiotyk z grupy aminopenicylin, może wystąpić uogólniona wysypka.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Diagnozę stawia się na podstawie obrazu klinicznego wspartej, w razie potrzeby, oznaczaniem poziomu przeciwciał. Badania krwi na ogół wykazują obecność nieprawidłowych krwinek białych.

Jakie są metody leczenia?

Swoiste leczenie nie jest dostępne. Mononukleoza najczęściej ustępuje samoistnie. Niektórzy pacjenci wymagają okresowej hospitalizacji i monitorowania czynności wątroby. Chorzy muszą też przestrzegać diety. Przy nasilonym bólu gardła i obrzęku, który utrudnia oddychanie, zaleca się kortykosteroidy.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Pomocy należy szukać u lekarza chorób zakaźnych.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Aby uniknąć tej choroby, należy przestrzegać higieny, nie przebywać w jednym pomieszczeniu z osobami chorymi, nie używać przedmiotów należących do innych osób.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
najlepszym sposobem zwalczenia choroby i bolu jest mocna wiara w to ze choroba odejdzie to najlepsze lekarstwo sila woli ponadnaturalny optymist moze sprawic uzdrowienie silniejsza sila woli ducha ma przewage nad cialem tak samo narzekanie niewiwra moze wywolac chorobe i bol zgodnie z tym jak sie poddajemy w pesymistcznym mysleniu a potem rzeczywiscie stan sie pogarsza wszstko jest w naszej glowie