POLECAMY

Mlekotok niezwiązany z porodem

Jaka jest istota choroby? Bezpośrednim powodem pojawienia się mlekotoku jest zwykle nadmiar jednego z hormonów przysadki – prolaktyny. Przyczyną tego stanu może być gruczolak przysadki, ale też m.in. niedoczynność tarczycy, choroby wątroby i nerek, przyjmowanie niektórych leków. Wydzielina z brodawki sutkowej może być również związana z obecnością łagodnej zmiany rozrostowej sutka - brodawczaka wewnątrzprzewodowego.
Jakie występują objawy? Mlekotok może być jedno- bądź obustronny. Wydzielina pojawia się bądź samoistnie, bądź też pod wpływem ucisku. Wyglądem przypominać może ona mleko, może być też zielonkawa lub podbarwiona krwią.
Szczegóły diagnostyki Oprócz badania przedmiotowego i wywiadów lekarskich zwykle wykonywane jest także USG piersi, badania hormonalne, ocena czynności wątroby i nerek i in.
Postępowanie i leczenie Leczenie zależy od przyczyny dolegliwości. Jeśli jest nią gruczolak przysadki, zwykle stosowana jest farmakoterapia (bromokryptyna, chinagolid, kabergolina).
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Lekarzem, do którego najlepiej zwrócić się o pomoc jest endokrynolog bądź też ginekolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)