Mięsak

Jaka jest istota choroby? W zależności od takenek z jakich wywodzi się nowotwór wyróżnia się tłuszczakomięsaki, włokniakomięsaki, mięśniakomięsaki prążkowano i gładkokomórkowe oraz nerwiakomięsaki czy mięsaki maziówki.
Jakie występują objawy? W większości przypadków podstawowym objawem jest obecność guza. Jeśli jest on zlokalizowany w obrębie kończyny najczęściej prowadzi do upośledzenia jej funkcji. Z powodu częstej lokalizacji mięsaków w głębokich partiach mięśni często dochodzi do rozpoznania nowotworu dopiero w zaawansowanym stadium.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka obejmuje badanie obrazowe takie jak tomografia komputerowa a także biopsje aspiracyjną cienkoigłową lub otwartą biopsję chirurgiczną guza z następową oceną histologiczną pobranego wycinka.
Postępowanie i leczenie Leczenie polega na radykalnym usunięciu nowotworu razem z otaczającymi mięśniami, niekiedy konieczne jest amputacja kończyny. W przypadkach nieoperacyjnych lub pooperacyjnie stosuje się radioterapię. Chemioterapia ma znaczenie w wyjątkowych przypadkach np. mięsaka maziówki.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmują się specjaliści onkologii oraz chirurdzy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
Mąż miał po operacji radioterapię i chemioterapie ale skutek jest mierny-dlaczego?