POLECAMY

Miażdżyca

Na czym polega istota choroby?

Miażdżyca polega ona na tworzeniu się zmian (tzw. blaszek miażdżycowych) w ścianie tętnic, które uwypuklając się do ich światła, zwężają je i ostatecznie doprowadzają do utrudnienia przepływu krwi. Może to mieć poważne konsekwencje i prowadzić np. do zawału serca bądź udaru mózgu.

Jakie są przyczyny choroby?

Do zmian miażdżycowych dochodzi głównie w wyniku wysokiego stężenia cholesterolu we krwi. Lipoproteidy LDL – „zły cholesterol” – przedostają się przez uszkodzoną ściankę tętnicy (tzw. śródbłonek). W miejscu, w którym gromadzi się cholesterol, powstają powoli struktury złożone także z naczyń i komórek. Z czasem tworzą się tam blaszki miażdżycowe, które mogą zmienić się w tętniaka. Innymi czynnikami rozwoju miażdżycy są: palenie papierosów, cukrzyca, czynniki środowiskowe. Miażdżyca mózgu (prowadząca do udaru) niestety długo pozostaje bezobjawowa. Podobnie miażdżyca serca, jednak pacjenci przedzawałowi skarżą się na ból w okolicy mostka.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Początki miażdżycy sięgają bardzo wczesnych okresów życia, jednak objawy choroby dotyczą dopiero osób w 5. i 6. dekadzie życia. Objawy wynikają ze zmian w określonych naczyniach: wieńcowych (choroba niedokrwienna serca), kończyn dolnych (tzw. chromanie przestankowe), nerek (nadciśnienie tętnicze), domózgowych (zaburzenia krążenia mózgowego), itd. Objawami miażdżycy kończyn dolnych może być ból przy chodzeniu, spowodowany przez zamknięte blaszki miażdżycowe.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Badania laboratoryjne i ocena ryzyka sercowo-naczyniowego pozwalają oszacować prawdopodobieństwo występowania zwężeń miażdżycowych. Nad zwężonymi tętnicami (szyjnymi i nerkowymi) lekarz może usłyszeć szmer. Diagnostyka różni się w zależności od stanu zdrowia i etapu choroby u danego pacjenta.

Jakie są metody leczenia?

Podstawą leczenia miażdżycy są działania profilaktyczne – zaprzestanie palenia, kontrola wagi i poziomu cholesterolu, zmiana trybu życia. Leczenie polega m.in. na stabilizacji blaszek miażdżycowych i poszerzaniu zwężeń w naczyniach.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Z podejrzeniem miażdżycy należy się udać do lekarza rodzinnego lub kardiologa.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Rzucenie palenia to podstawowy krok w profilaktyce miażdżycy. Poza tym: kontrola masy ciała, dbałość o zdrową dietę, sport, leczenie współistniejących chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)